Іменник середнього роду в множині. Як визначити рід у іменника у множині. В) Падіж і схиляння іменників

Щоб користуватися попереднім переглядом презентацій створіть собі аккаунт (обліковий запис) Google і увійдіть в нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Рід іменників Презентацію підготувала вчитель початкових класів ФГТУ-ЗОШ № 21 МО РФ Шахназарян Інна Гамлетовна. м.Єреван 201 0 р

телеграма

телеграма Ми - первоцвіти, і за це нас зривають. Ми навіть боїмося распускатся першими в лесу.А що хорошого? Все одно зірвуть. Допоможіть нам!!! Ваші друзі Проліски.

ІМЕННИК

САД МІЙ БРАТ МІЙ СТІЛЕЦЬ МІЙ

РУЧКА хмаринки ТЕТРАДЬ МОЯ МОЯ МОЯ

ВІКНО СЕЛО МОРЕ МОЄ МОЄ МОЄ

Дер.во ж.вёт к.рнямі, а ч.л.век друз.ямі.

Дер е у ж і вёт к о рнямі, а ч е л про вік друз ь ями.

ІМЕННИК

Знову птахи летять До берегів розривати л е д. Сонце тепле ходить високо І запашного конвалії жд е т.

Птахи Птах ВОНА МОЯ Ж.Р.

Береги Берег ОН МІЙ М.Р.

Мн.ч. Однини він мій вона моя воно моє М.Р. Ж.Р. С.Р.

Іменники змінюються не змінюються за родами

Іменники змінюються за числами. Іменники БУВАЮТЬ чоловічого, жіночого І СЕРЕДНЬОГО РОДУ.

ІМ'Я СУЩЕСТВИТЕЛЬНОЕ Частина мови Предмет хто? що? одуш. неодуш. Число однини мн.ч. Рід м.р. ж.р. ср.р.

Попередній перегляд:

План-конспект відкритого уроку

З російської мови.

(Рамзаева Т. Г. Російська мова: підручник для 3 кл.

Чотириріччя. поч. шк. - М .: Дрофа, 2005.)

3 клас 3 чверть

Тема: Визначення роду іменників у множині.

мета:

Навчальні : Познайомити учнів з визначенням роду іменників у множині, формувати вміння визначати рід іменників в однині, сприяти розвитку орфографічної пильності, збагаченню словникового запасу;

Розвиваючі: розвивати інтелектуальні та комунікативні здібності учнів, спостережливість, увагу, розвивати мовлення, пам'ять, мислення;

виховні: виховувати інтерес до предмету, до рідної мови, виховувати дбайливе ставлення до природи, прищеплення навичок культури поведінки на природі.

завдання: - познайомити з прийомом визначення роду імен

Іменників у множині;

Закріпити знання прийому визначення роду іменників в однині;

Розвивати мислення і мова.

Обладнання: - комп'ютер, проектор, презентація PowerPoint,

Правила друзів природи (Додаток 2),

Заохочувальні картки з пролісками,

У кожного учня робочі листи з завданнями

(Додаток 1).

Хід уроку.

I. Організаційний момент.

Учитель. Привіт, хлопці! Посміхніться один одному, хлопці! Сідайте, дівчата, а тепер - хлопчики.

II. Введення в тему.

Учитель. Сьогодні у нас дуже цікава тема «Рід іменників». Ми з вами навчимося визначати рід у іменників множини.

III. Повідомлення цілей уроку

Учитель. До кінця цього уроку ви повинні твердо знати, як визначити рід і число іменника, вміти визначати рід іменників. Будемо розвивати вміння розпізнавати вивчені орфограми, правильно писати слова на вивчені орфограми, виконувати різні види розборів. На уроці будемо працювати над розвитком орфографічної пильності, уваги, будемо вчитися аналізувати, порівнювати, зіставляти. Поговоримо про дбайливе ставлення до рідної природи.

VI. Робота по темі уроку.

Учитель. Перед вами лежать робочі подвійні листи. Відкрийте і запишіть14 лютого

Класна робота.

Нещодавно ми відзначали Масляну. А яку пору року люди готуються зустріти з приходом Масляної.

Діти. Весну.

Учитель. Що змінюється в природі з настанням весни?

Діти. Дні стають довшими, сонце гріє більше, сніг тане, птахи прилітають з теплих країв.

Учитель. Відгадайте загадку.

З-під снігу розквітає,

Раніше всіх весну зустрічає.

Діти. Пролісок.

СЛАЙД № 2.

Учитель. Нам прийшла телеграма. ( СЛАЙД № 3)

Учитель читає телеграму (СЛАЙД № 4)

Учитель. Ми в цьому році готували екологічні плакати, повідомлення на екологічні теми, їздили в розплідник, я думаю, ми зможемо допомогти нашим друзям. Давайте вирушимо в ліс і розвісимо по всьому лісу правила друзів природи. Мені здається, що багато людей просто не знають про них.

Ну, що в путь! (СЛАЙД № 5 ) Але пам'ятайте, що ліс чудовий і завдяки вашим знанням та вмінням у вас на галявині будуть пробиватися проліски.

Учитель. Як треба ходити по лісі?

Діти. У лісі треба ходити по стежці, щоб не топтати траву.

Вивішується перше правило друзів природи.

Учитель. А магнітофон візьмемо з собою, щоб веселіше було?

Діти. Ні. У лісі не можна шуміти!

Вивішується ще одне правило друзів природи.

Учитель. Стежка привела нас до хатинки. Хто живе в цій хатинці?СЛАЙД № 6.

Діти. Іменник.

Учитель. Послухайте, що сталося з іменником. Серед частин мови пройшов слух, що захворіло Ім'я Іменник. Його приятель Займенник, завжди готовий допомогти і попрацювати замість будь-якого імені, прийшов провідати свого товариша. А іменник лежить і стогне.

Що з тобою? - питає один.

Все жахливо! Навіть рід мій, старовинний рід, плутають багато хлопців.

Так, - задумалося Займенник. - По правді сказати, хоч рід у тебе і старовинний, а визначити його і справді буває деколи важко.

Ну що ти! - обурилося Іменник. - Учень він, значить чоловічий рід. Учениця вона, значить жіночий рід.

Так адже це одухотворені іменники зі значенням особи. А як бути з такими, словами як, наприклад, басейн, море?

Зітхнуло Іменник і ще більше спохмурніло.

Послухай - вигукнуло Займенник. - Не сумуй! Я можу тобі допомогти. Постараюся не залишати тебе на самоті, буду з тобою поруч і допоможу визначати твій рід: мій клас - м.р. , Моя книга - ж.р. , Моє яблуко - С.Р.

Повеселіло Іменник від дружньої підтримки і стало одужувати.

Яке правило ви знаєте для визначення роду?

Діти. Жіночий рід запам'ятаю я

І скажу вона, моя.

І запам'ятаю рід чоловічий

І знову скажу він, мій.

Середній рід - воно, моє.

Це - правило твоє.

Відповідали отримують картки з пролісками (учневі, який отримав картку, повідомляється, що у нього на галявинці розцвів підсніжник).

Учитель. Що ж перевіримо, як ви можете правильно підбирати займенники. Після як висвічується слово, ви хором називаєте займенник-помічник.

СЛАЙД № 7

Учитель. Рід чоловічий, звичайно, мій: (Клацання)

Сад ...

Діти. Мій. (Клацання)

Учитель (клацання). Брат ...

Діти. Мій. (Клацання)

Учитель (клацання). Стілець ...

Діти. Мій. (Клацання)

Учитель. Жіночий рід, пам'ятаю я,

Те, про що скажу моя.

СЛАЙД № 8.

Учитель (клацання). Ручка ...

Діти. Моя. (Клацання)

Учитель (клацання). Хмарка ...

Діти. Моя. (Клацання)

Учитель (клацання). Зошит ...

Діти. Моя. (Клацання)

Учитель. Середній рід - воно, моє.

СЛАЙД № 9

Учитель (клацання). Вікно ..

Діти. Моє. (Клацання)

Учитель (клацання). Село ...

Діти. Моє. (Клацання)

Учитель (клацання). Море ...

Діти. Моє. (Клацання)

Учитель. Скажімо спасибі одному-помічнику. Не дарма кажуть, що один пізнається в біді. Які ще прислів'я про дружбу ви знаєте?

Діти. Не май сто рублів, а май сто друзів.

Старий друг краще нових двох.

СЛАЙД № 10.

Учитель. А ось ще одне прислів'я про дружбу. Як ви її розумієте? Вставте пропущені букви. Поясніть свій вибір.

Діти. Дер е по - дер е ров'я

Ж і вёт - ж і -Ш і пиши з буквою і.

К о рнямі - к о рні.

Ч е л про століття - словникове слово, треба запам'ятати написання.

Друз ь ями - розділовийь.

Учитель. Перевірте (СЛАЙД № 11) і запишіть прислів'я в робочих аркушах.

СЛАЙД № 12.

учитель: - А зараз, щоб повністю заспокоїти іменник, давайте покажемо йому, як ми легко визначаємо рід. Завдання № 2. Словниковий диктант. Я буду диктувати слова, а ви їх розподіляйте до відповідних колонки.

Дорога, вітер, сніданок, пальто, ягода, місяць, молоко, мороз, погода, село, почуття, рослина.

Діти записують в зошитах

м.р. ж.р. ср.р.

вітер дорога пальто

сніданок ягода молоко

місяць погода почуття

Мороз село рослина

Що це за слова? Що спільного між цими словами?

Діти. Це словникові слова. Їх треба запам'ятати.

учитель: - Хлопці, ви не забули, що ми в лісі. Закрийте очі і уявіть красу весняного лісу. Глибоко вдихнемо свіжого лісового повітря і повільно видихніть. Відкрийте очі.

СЛАЙД № 13.

учитель: Подивіться, хлопці, на екран! (На екрані птиці в небі.) Що ми бачимо на цій весняної картині?

Діти. Перелітні птахи повертаються додому з теплих країн.

Учитель. А як допомагають птахам справжні друзі природи?

Діти. Взимку розвішують годівниці і підгодовують птахів, а навесні роблять для них будиночки.

(Вивішується правило друзів природи №2).

СЛАЙД № 14.

Прочитаємо вірш.

Знову птахи летять

До берегів, розриває лід.

сонце тепле ходить високо

І запашного конвалії чекає.

Отже, завдання № 3.Найдіте і підкресліть головні члени речення. Визначте рід підлягає.

Спочатку розглянемо підлягає сонце.

діти: сонце од. ч., ср.р. (Воно, моє).

Учитель. А тепер розглянемо іменник птахіви мн.ч. Як визначити рід у іменників множини?

СЛАЙД № 15.

птахів и мн.ч.,? рід птахів а (однини, вона, моя) жен. рід

учитель : Чи є в цих пропозиціях ще іменники у множині?

Діти: Так, до берегів.

учитель: Як визначити рід іменників у множині?

СЛАЙД № 16.

діти: Треба поставити іменник в однина і за допомогою займенника визначити рід.

До берегів берег (однини, він, мій) чоловік. рід

учитель: Давайте складемо схему визначення роду у іменників множини.

СЛАЙД № 17.

діти: Іменник множини ставимо в однині. Потім підбираємо потрібне займенник і визначаємо рід.

Физкультминутка

По доріжці, по доріжці

Скачемо ми на правій ніжці.

І по цій же доріжці

Скачемо ми на лівій ніжці.

По стежці побіжимо,

До галявини добіжимо.

На галявині, на галявині

Ми пострибати як зайчики.

Стоп! трохи відпочинемо

І продовжимо шлях пішки.

Дошка розкривається, на ній прикріплено дерево, навколо нього на магнітики прикріплені слова: огризки, яблука, пакети, пляшки, скло, вуглинки, серветки.

учитель: Ми підійшли до дерева. Воно просить нас про допомогу. Нещодавно тут відпочивала група хлопців. Подивіться, скільки сміття вони залишили після себе. Давайте згадаємо, як треба себе вести, коли відпочиваєш на природі.

діти: Не можна залишати після себе сміття, залишки їжі можна закопати в землю, а решта скласти в пакети, вивезти з лісу і викинути в найближчу урну для сміття.

(Вивішується правило друзів природи №3).

учитель: Треба прибрати сміття навколо дерева і правильно розкласти його по пакетам.

До дошки прикріплюються три пакети (пакети надписані: м.р., с.р., ж.р.). Учні по черзі виходять до дошки, беруть слово, визначають число, рід і кладуть у відповідний пакет.

учитель: Молодці! Ось тепер, коли навколо все чисто, можна йти далі.

Самостійно виконайте завдання №4.Определіте і вкажіть стрілками рід іменників.

СЛАЙД № 18

учитель: - Ми на роздоріжжі. (На екрані з'являється камінь)

Куди ж нам іти?

Якщо ми виберемо правильний шлях, то вийдемо на стежку, яка приведе нас додому, а інакше ми заблукаємо в дрімучому лісі.

Перш ніж вибрати дорогу, треба розібратися.

Знайдіть в ваших роботах завдання №5. Підберемо слова з одним коренем чоловічого і жіночого роду. Розберемо їх за складом слова:

учень - учениця

ведмідь - ведмедиця

вовк - вовчиця

Голуб - голубка

учитель: -Який висновок ми можемо зробити з цього?

діти: Тут змінюється не форма слова, а саме слово. Це однокореневі слова, а значить, іменники за родами не змінюються.

учитель: А тепер виконаємо завдання №6: закінчити пропозицію.

Впишіть назву дороги, яку ми вибрали:

Іменники за родамине змінюються.

СЛАЙД № 19

учитель: Значить іменникибувають чоловічого, жіночого та середнього роду. Ось ми і вийшли на знайому нам доріжку. Молодці!

V. Підведення підсумків.

СЛАЙД № 20

учитель: Давайте підіб'ємо підсумок і розповімо все, що ми знаємо про іменник. Отже, що таке іменник?

діти: Іменник - це частина мови, яка позначає предмет і відповідає на питання хто? і що?.

учитель : Як змінюються іменники?

діти: Іменники змінюються за числами.

учитель : Що ви знаєте про рід іменників?

діти: Іменники можуть бути чоловічого, жіночого або середнього роду.

Учитель: Молодці!

VI. Рефлексія.

СЛАЙД № 21

учитель : Ось ми і повернулися з лісу в рідну школу.

Це подорож у нас закінчилося. Але нас ще чекають багато інших цікавих пригод._____________ _____________ ______________

3. Завдання

Знову птахи летять

До берегів, розриває лід.

сонце тепле ходить високо

І запашного конвалії чекає.

Сонце - ____________________________________________

Птахи - _____________________________________________

4.Заданіе

зошити стільці

квіти м.р. вікна

снігу ж.р. сукні

моря ср.р. чашки

лапки олівці

5.Заданіе

учень - учениця

ведмідь - ведмедиця

вовк - вовчиця

голуб - голубка

Іменники за родами ______________________

____________________________________________________

6. Завдання

Домашня робота

Вписати пропущені букви.


    Множина можуть мати слова різних частин мови. Наприклад, іменники, прикметники, дієслова, дієприкметники, деякі розряди займенників.

    Рід у множині зазвичай не визначається, потрібно форма єдиного. Наприклад, красиві (будинки, дівчатка, вікна) - мн. число; в од. числі красивий будинок, красива дівчинка, красиве вікно.

    До реформи Лучарского, що почалася в 1918 році, іменники у множині мали рід, а тому і писалися, і вимовлялися по різному: для іменників чоловічого роду вживалося закінчення -і, а для жіночого і середнього -ия: зелен перші стільці, АЛЕ - зелені зошити і зелені вікна.

    Приклад подібного вживання в одній з од Михайла Ломоносова:

    У сучасній російській мові для того, щоб визначити рід Ви бажаєте перевести слово в однина, за умови, що це можливо. Слова, що вживаються тільки у множині, категорії роду не мають, наприклад: санки, штани і т.д.

  • Спробуємо згадати граматику російської мови для відповіді на дане завдання. Згідно з правилами, визначити рід слова, що стоїть у множині, не можна. Саме для цього ми повинні змінити слово, поставити його в єдине число, після чого і визначити рід. Наприклад: кішки в однині - кішка, вона, жіночий рід. Відповідь НІ.

    При розборі слова на уроках російської мови слова, що стоять у множині, розбирають по різному.

    У більшості випадків розбір закінчують зазначенням множинне чісло і рід далі не визначають. Якщо потрібно дізнатися правопис залежного слова, то слова у множині переводять в однина і так з'ясовують рід іменника, а потім визначають правильне написання залежного слова.

    У множині рід визначається так:

    Наприклад маємо слово автомобіліquot ;. Щоб визначити його рід, нам треба поставити його в єдине число, тобто вийде слово автомобільquot ;. Це слово чоловічого роду.

    Але є і виключення - іменники, які існують тільки у формі множини (штани, окуляри, лгкіе і т.д.).

    1. Якщо у іменника є однина, то по його початковій формі ми визначаємо рід такого іменника, тобто потрібен називний відмінок цього сллова в однині. Наприклад, черевики - черевик (м. Р.), Дошки - дошка (ж. Р.), Поля - поле (пор. Р.).
    2. У іменники, які однини не мають, категорія роду не визначається: добу, штани, сани, шорти, ворота та інші.
  • Визначити рід у множині можна, тільки поставивши іменник в форму однини, називного відмінка. Наприклад, і хлопчики, і дівчатка у множині роду не мають, про них можна сказати оніquot ;. Але в називному відмінку Едіственное числа хлопчик - онquot ;, а дівчинка - онаquot ;.

    Винятки з цього правила - ті іменники, які завжди перебувають у множині: ножиці, окуляри, штани і т.д. Ці слова в Едіственний рід поставити не можна, як і визначити рід у множині.

    Ні, за правилами граматики у іменників у множині рід не визначається. Щоб визначити рід, потрібно змінити форму слова на однина і визначити його род.Напрімер: лапки- лапки (жіночий рід), тапочкі- Гапочка (жіночий рід), погони-погон (чоловічий рід).

    Існує цілий ряд іменників, що мають лише форму множини чісла.Напрімер, ворота, граблі, рум'яна, білила, чорнило, слівкі.Еті іменники не належать до жодного з трьох типів відмінювання через неможливість визначити род.А схиляються вони за типом відмінювання іменників множини.

    Я знаю, що в середині минулого століття пропонувалося ввести особливий рід для іменників, які мають тільки множину - парний, але здається ця ідея не зібрала великої кількості прихильників, так що зараз, як і раніше рід у іменників визначається тільки в однині. Тому якщо є іменник у множині, його ставлять в єдине і в називний відмінок, а потім визначають рід. Приклад: множина Ведмеді, єдине - Ведмідь, чоловічий рід. Миші - Миша, жіночий рід. У багатьох запозичених слів, однина може закінченням походити на множинне, наприклад Колібрі, але тут вже свої правила визначення роду.

    Якщо вам при морфологічному розборі зустрілося слово, яке стоїть у множині, то рід у таких слів не визначається, тобто взагалі пропускаєте цей ознака.

    Якщо ж потрібно визначити, наприклад, рід іменника столи, то просто ставите в однина і отримуєте стіл (він мій), тобто іменник стіл відноситься до чоловічого роду, а іменник столи роду не має.

    Не мають роду і іменники, які завжди мають форму тільки множини. Наприклад, ваги, Карпати, шахи, хованки, Альпи. Визначити рід у них ніяк не вийде, так як навіть в однина поставити не вийде.

    Насправді, рід іменника, що вживається в російській мові тільки у множині, в більшості випадків і до определнной ступеня визначити нд ж можна.

    Діяти потрібно так, як діяли наші прапрадіди до реформи 1918 року: поставити іменник в форму рід. відмінка: немає чого? - брюк, ножиць, але немає чого? - годин. У першому випадку - явно жіночий або середній рід (пор .: немає чого? - сестер, сонць), у другому - чоловічий (немає чого? - будинків). Якщо ж тепер подивитися на форму ім. пад., то ясно, що і брюкіquot ;. і ножніци - роду жіночого, тому як у середнього закінчення мн.ч. - -а: приклад - пара вікно - кнаquot ;.

    У дореформеному правописі визначати таким чином рід було важливо, щоб правильно вибрати закінчення узгоджується з цим іменником прикметника: -і / -iе для м.р. або -ия - / - I я для ж. і ср.р .; а також щоб правильно вибрати форму займенника 3 л. мн.ч .: вони (м.р.) або він (ж. і ср.р.).

    Зрозуміло, це правило працює не до кінця: картину псує, напр., Група іменників чоловічого роду, які схиляються у мн.ч з жіночого правилом ( рота солдат) і іменники чоловік. і пор. пологів з нетиповими закінченнях мн. числа ( домаquot ;, ушіquot ;, векі). Але загальне правило нд ж таке.

КОНСПЕКТ

уроку з російської мови

«Розпізнавання роду іменників у множині»

2 клас МБОУ ЗОШ №2 г.Нерчінска

вчителя російської мови та літератури

Уриваєва Ніни Валеріївни

План-конспект уроку з російської мови

клас: 2 «А »

програма: В.В.Занкова

Тема: Розпізнавання роду іменників у множині.

мета: Вчитися розпізнавати рід іменників.

завдання:

Навчальна: навчитися визначати рід іменників у множині;

Розвиваюча: сприяти розвитку мовлення, пам'яті, мислення, орфографічною пильність; збагачувати словниковий запас учнів;
Виховна: формувати вміння працювати в команді з метою створення колективного творчого продукту

УУД, що формуються на уроці:

Пізнавальні УУД: Формувати навички грамотного письма; навчитися визначати рід іменників у множині. регулятивні УУД: Визначати мету діяльності на уроці; вчитися планувати свою роботу і оцінювати отриманий результат.

комунікативні УУД : Розвивати вміння правильно формулювати свою думку, узагальнювати, робити висновки, прислухатися до думки інших.

Особистісні УУД: формувати позитивну мотивацію до вивчення предмета, бажання дізнатися більше.

Плановані результати.

особистісні:

Інтерес до вивчення предмета;

Бажання зрозуміти самому і допомогти іншим;

метапредметние:

За допомогою вчителя правильно поставити завдання для роботи на уроці;

Оцінювати результат своїх дій на уроці;

Вчитися пояснювати свою версію відповіді;

Встановлювати зв'язок між теоретичними знаннями і застосуванням їх на практиці;

Аналізувати рівень своїх знань і з допомогою питань з'ясовувати інформацію, якої бракує;

Предметні:

Учні згадають вивчені раніше орфограми (ча-ща);

Навчаться визначати рід іменників у мн. числі;

Готуватимуться до розбору іменника як частини мови;

Учні згадають раніше отримані теоретичні знання про ім'я іменник.

Тип уроку: відкриття нових знань

Методи, прийоми, форми: словесний метод; індивідуальна, фронтальна, групова форма роботи

план уроку

1.Огранізаціонний момент (2 хв)

2.Мотівація до навчальної діяльності (5 хв)

3. Визначення теми уроку. Цілепокладання (5 хв)

6. (5 хв)

7.Первічная перевірка розуміння (7 хв)

8.Первічное закріплення нових знань(7 хв)

8.Рефлексія (3 хв)

9. (3 хв)

10.Виставленіе оцінок. (2 хв)

Хід уроку

1.Організаціонний момент (2 хв)

Привіт, хлопці! Сьогодні урок російської мови проведу у вас я. Звуть мене Ніна Валеріївна.

Отже, друзі, увагу -

Адже продзвенів дзвінок.

Сідайте зручніше,

Почнемо скоріше урок!

2.Мотівація до навчальної діяльності(4 хв)

Відкрийте ваші зошити, запишіть:

Вісімнадцяте січня.

Класна робота.

Знайдіть орфограми, підкресліть, перевірте усно, згадавши правило або підібравши перевірочне слово.

З яким настроєм ви сьогодні прийшли на урок? Візьміть в руки олівець і намалюйте на полях сонечко, якщо у вас гарний настрій або сонечко з хмаркою-то й дуже гарне, і тучку- якщо у вас поганий настрій.

Прочитайте пропозицію на дошці:

Справі час, потісічас.

Що це? (Прислів'я) Як ви розумієте це прислів'я? (Справі потрібно приділяти більше часу і сил, ніж відпочинок і розваг)

Знайдіть орфограмму в даній прислів'ї, написання якої потрібно запам'ятати. ( ча / ща)

А тепер уважно спишіть поєднання букв ча,дотримуючись правило з'єднання

Що помітили? Якою частиною мови є все слова в прислів'ї? (Іменами іменниками)

Розкажіть мені, хлопці, що таке іменник? Що вам ще відомо про цю частину мови?

3. Визначення теми уроку. цілепокладання(5 хв)

Чи можна сказати: гарний зошит? (Ні)

Для того, щоб говорити, писати грамотно і красиво, ми повинні знати рід іменників і правильно вживати їх у мовленні. Ви вже вмієте визначати рід у іменників в однині. Нагадайте мені, як це робити? (Учні згадують, як визначити рід у іменника в однині)

Робота в парах. На кожному столі конверт з карточкамі- словами.

Будинок, земля, стіл, груші, озеро, книга, трави, гніздо, море, школа, хліб, свята.

учитель:

Подивіться уважно на слова. На які три групи їх можна розділити? (Ж.р., м.р., ср.р)

(Учні виконують завдання за своїми столами. Перша пара, яка правильно виконає завдання, виставляє слова на дошці в три стовпчики. На дошці з'являється запис).

- Що помітили?

- Є слова, які не можна помістити ні в одну групу. (Запишемо їх у стовпчик)

Чому? (Ми не можемо визначити їх рід)

А чому ми не можемо визначити їх рід? В якому числі вони стоять? (слова груші, трави, свята стоять у множині)

Який висновок можна зробити, дивлячись на нашу виконану роботу?

(У іменників множини навіки не буде визначаємо)

- Як бути? Хіба у цих іменників взагалі немає роду? (Є)

Виходячи з цього, про що піде мова на уроці? Чим ми з вами будемо займатися? ( Учні висувають свої версії, визначають тему і мету уроку: « Ми будемо розпізнавати рід іменників у множині »)

4. Первинне засвоєння нових знань (5 хв)

В якому випадку ми можемо визначити рід у даних іменників? (Якщо поставимо ці іменники їх в єдине число)

Давайте це зробимо. (Учні визначають рід даних іменників.)

Груші-груша (ж.р.) Трави-трава (ж.р.) Свята-свято (м.р)

Який можемо зробити висновок?

(Щоб визначити рід іменника, треба поставити його в однині так, щоб воно відповідало на питання ХТО? ЩО?)

Физкультминутка.

5. Первинна перевірка розуміння(7 хв)

Робота на картках.

. (Учитель стежить за поставою учнів під час виконання роботи)

Сущ. мн.ч.

рід

однини

рід

Коли заповнять, пропоную «звіритися зі зразком на дошці». Чи все збігається? Чи немає розбіжностей? (-У кого всі відповіді такі? У кого є 1 помилка і т.д ..) Взаимопроверка

Первинне закріплення нових знань (7 хв)

Самостійна робота.

Вправа 240 (стор.128) (Учитель стежить за поставою учнів під час виконання роботи)

8.Рефлексія(3 хв)

- Про що говорили сьогодні на уроці?

Що нового дізналися про ім'я іменник?

Що згадали?

Проаналізуйте свою діяльність. Що давалося легко? Що здалося важким?

Знову візьміть в руки олівець і відзначте свій настрій. Якщо у вас все вийшло і настрій хороше-намалюйте сонечко, якщо виникли труднощі і настрій в кінці уроку не дуже хороше-намалюйте сонечко за хмаркою, а якщо для вас все було складним і настрій плохое- намалюйте хмарку.

9. Інформація про домашнє завдання, інструктаж по його виконанню

Тепер відкрийте ваші щоденники і запишіть домашнє завдання Упр.238, стор.127 (Інструктаж по виконанню Д.З)

10.Виставленіе оцінок(2 хв)

ЗЕМЛЯ ЗЕМЛЯ

СТІЛ СТІЛ

ОЗЕРО ОЗЕРО

КНИГА КНИГА

МОРЕ МОРЕ

ХЛІБ ХЛІБ

ШКОЛА ШКОЛА

ГНІЗДО ГНІЗДО

ГРУШИ ГРУШИ

ТРАВИ ТРАВИ

На цьому уроці ви дізнаєтеся, якого роду бувають іменники, потренуєтеся у визначенні роду іменників в однині і в множині, прослідкуйте за родовими закінченнями іменників. Чому рід - це постійна ознака іменників? У будь іменників можна визначити рід? Чи існують іменники спільного роду? На ці питання ви зможете отримати відповіді на уроці.

Вступ

У наших предків, древніх слов'ян, колись все речі і істоти розділялися на три класи - чоловічого роду, жіночого роду і «речового» (або «речового»). Вони обожнювали багато предметів, наділяючи їх жіночим чи чоловічим родом.

Наприклад, слово дитя - речового роду у древніх слов'ян. Діти в усі часи не мали права володіти приватною власністю. (В. Воліна)

Чи знаєте ви, що є мови, в якиху іменників немає ніякого роду. Це англійська, фінська, турецька, китайська, японська та інші.

Є мови, в яких іменники мають тількидва роду. Це французька, іспанська, італійська.

Є мови, в якихпологів набагато більше, ніж в нашій мові.

Наприклад, у багатьох мовах народів Кавказу, Африки може бути до 40 пологів. Їх там називають «класами». (Н. Бетенькова)

Тема уроку: «Рід іменників. Родові закінчення іменників ».

Як дізнаються рід іменників

Прочитай іменники. Які з них називають чоловіків, а які жінок?

Дідусь, мама, сестра, тато, бабуся, син, брат, внучка, дядько, тітка, донька, прадід, чоловік, жінка.

У російській мові іменники бувають чоловічого роду і жіночого роду. Якого роду ми записали слова в кожен стовпчик?

дідусь

папа

брат

дядько

прадід

чоловік

Це слова чоловічого роду, так як до них можна підставити слово він.

Це слова жіночого роду, так як до них можна підставити слово вона.

Яке слово можна підставити до цих слів?

Колесо, дупло, комаха, рушник - ВОНО. Це слова середнього роду.

іменники бувають чоловічого, жіночого та середнього роду. Рід іменників дізнаються, підставляючи займенники.

До іменам іменником чоловічого роду можна підставити слова він мій.

До іменам іменником жіночого роду можна підставити слова вона моя.

До іменам іменником середнього роду можна підставити слова воно, моє.

Визначаємо рід іменників у множині

Якщо треба визначити рід іменника, спожитого у множині, слово спочатку ставлять в однина, в початкову форму. Початкова форма іменника відповідає на питання хто? що?

Відлетіли журавлі,

І граки вже далеко.

Не встигли озирнутися,

Хуртовини снігу намело. (Вл. Приходько)

журавлі - у множині, нач.форма - хто? журавель, він, м.р.

граки- у множині, нач.форма -хто? грач, він, м.р.

хуртовини - у множині, поч. форма - що? хуртовина, вона, ж.р.

снігу- в однини, поч. форма - що? сніг, він, м.р.

Чому рід - це постійна ознака іменників

Якщо іменник, наприклад, жіночого роду, може воно бути чоловічого чи середнього?

Іменники вже народжуються словами чоловічого, жіночого або середнього роду. За родами вони не змінюються. Ось чому рід - це постійна ознака іменників.

Березень.

накидати небо

Білі кучугури.

Випалило на них сонце

Двері і віконця. (І. Заграевскій)

Березень - він, м.р.

небо - воно, ср.р.

кучугури - у множині, поч. форма - що? замет, він, м.р.

сонце- воно, ср.р.

двері - у множині, поч. форма - що? двері, вона, ж.р.

віконця - у множині, поч. форма - що? віконце, воно, ср.р.

У будь іменників можна визначити рід?

Очі, бігуді, жалюзі, вуса, санки, лижі, ковзани, канікули.

очі - що? око, воно, ср.р.

Бігуді, жалюзі

вуса- що? вус, він, м.р.

санки- не можна вжити в однині.

лижі- що? лижа, вона, ж.р.

ковзани - що? коник, він, м.р.

канікули- не можна вжити в однині.

У іменників, у яких немає форми однини, рід не можна визначити.

наприклад, брюки, щипці, ножиці, добу, вершки, тирса, чорнило, хованки, шахи, дріжджі, кліщі, сутінки.

Іменники спільного роду

Цікаві іменники: сирота, розумниця, плакса.

Розумниця - кого можна похвалити цим словом, хлопчика чи дівчинку?

Порівняйте: Він був круглим сиротою. Вона була круглою сиротою.

Ці іменники в залежності від конкретних обставин можуть виступати то як іменники чоловічого роду (Він був таким розумником!), То як іменники жіночого роду(Вона була такою розумницею!)

це іменники загального роду.

підберемо ще іменники спільного роду: заводила, непосида, тихоня, почемучка, зазнайка, ласун.

Родові закінчення іменників

Які закінчення можуть бути у іменників в чоловічому, жіночому і середньому роді?

пап а

слав а

дяд я

вас я

доньці а

природ а

Даш а

тёт я

ср.р.

движени е

весель е

бель е

Бородін про

мережив про

полот про

Закінчите схему: впишіть закінчення.

У іменників чоловічого роду найчастіше закінчення -а, -я, і нульове.

У іменників жіночого роду закінчення -а, -я і нульове.

У іменників середнього роду закінчення -о, -е, -ё.

(У деяких іменників закінчення -а, Наприклад, дит я, полум'я я, брешемо я ).

Що спільного в складі слів - іменників чоловічого, жіночого та середнього роду

У іменників чоловічого і жіночого роду можуть бути однакові закінчення -а, -я, нульове.

Чи можна визначити тільки по закінченню рід іменників?

Вирішуємо орфографічну завдання в закінченні іменників

Повідл_, радуг_, пещер_, болот_, полян_, колен_, коліщатко _, отчеств_, озер_.

Знаючи рід іменника, підставляючи слова воно, вона, Можна вирішити орфографічну завдання в закінченні, правильно написати букву ненаголошеного голосного.

Повідл_ онό, закінчення -о,

радуг_ онá, закінчення-а,

пещер_онá, закінчення-а,

болот_ онό, закінчення -о,

полян_ онá, закінчення-а,

колен_, коліщатко _, отчеств_, озер_ онό, закінчення -о.

повидло про, веселок а, печер а, боліт про, полян а, колін про, коліщатко про, по батькові про, озер про.

Як розподіляються за родами запозичені слова?

У російській мові слово сонце - середнього роду.

У німецькій мові слово сонце - жіночого роду ( «ді зонне»).

Англійці просто говорять «сан» ( сонце), Що не відносячи це іменник до жодного з існуючих пологів.

У французів сонце - чоловічого роду ( «ле солей»).

По-іспанськи «ель сіль» сонце - чоловічого роду.

Як розподіляються за родами слова, які прийшли з інших мов, тобто запозичені слова?

В Російській мові запозичені слова зберігають рід, який вони мали в іноземній мові.

Цим і пояснюється той факт, що в сучасній російській мові слова рояль, кава, кенгуру відносяться до чоловічого роду;

сальто, шасі, доміно - до середнього роду, а слово шаль- до жіночого роду.

Іменники, запозичені з мов, в яких немає роду, в російській мові отримують його: баскетбол, футбол (З англ.) - чоловічого роду.

Шукаємо іменники, визначаємо їх рід

Перевір себе. Знайдіть іменники, визначте їх рід.

Хто на що писав?

Колись давно паперу не було. Перші рукописи з'явилися на глиняних табличках. На сході папір заміняла слонова кістка. Для письма часто використовували шкіру тварин - пергамент. У Древній Русі писали на березовій корі, бересті.

паперу - папір, ж.р.,

рукописи - рукопис, ж.р.,

на табличках - табличка, ж.р.,

на сході - схід, м.р.,

папір - папір, ж.р.,

кістка - ж.р.,

для письма - лист, ср.р.,

шкіру - шкіра, ж.р.,

тварин- тварина, ср.р.,

пергамент - м.р.,

в Русі - Русь, ж.р.,

на корі - кора, ж.р.,

бересті- береста - ж.р.

висновок

Жіночий рід запам'ятаю я

І скажу: «Вона - моя».

І запам'ятаю рід чоловічий

І знову скажу: «Він - мій».

Середній рід - воно, моє!

Це правило твоє! (Е. Семенова)

На уроці ви дізналися, що, якщо треба визначити рід іменника, спожитого у множині, слово спочатку ставлять в однина, в початкову форму.

За родами іменники не змінюються.

У іменників, у яких немає форми однини, рід не можна визначити.

Список літератури

  1. М.С. Соловейчик, Н. С. Кузьменко «До таємниць нашої мови» Російська мова: Підручник. 3 клас: в 2-х частинах. - Смоленськ: Асоціація XXI століття, 2010 року.
  2. М.С. Соловейчик, Н. С. Кузьменко «До таємниць нашої мови» Російська мова: Робочий зошит. 3 клас: в 3-х частинах. - Смоленськ: Асоціація XXI століття, 2010 року.
  3. Т. В. Корешкова Тестові завдання з української мови. 3 клас: в 2-х частинах. - Смоленськ: Асоціація XXI століття, 2011 року.
  4. Т. В. Корешкова Потренуйся! Зошит для самостійної роботи з російської мови для 3 кл .: в 2-х частинах. - Смоленськ: Асоціація XXI століття, 2011 року.
  5. Л.В. Машівська, Л.В. Данбіцкая Творчі завдання з російської мови. - СПб .: КАРО, 2003.
  6. Г.Т. Дьячкова Олімпіадні завдання з російської мови. 3-4 класи. - Волгоград: Учитель, 2008.

Домашнє завдання

  1. До даних імен іменником підберіть близькі за значенням іменники. Вкажіть рід.

    Перстень - ...

    Зміцнення - ...

    Кордон - ...

    Залив - ...

    Удача - ...

    Завіса - ...

    Обов'язок - ...

    Тиша - ...
    Слова для довідок: спека, фортеця, бухта, успіх, тиша, борг, кільце, темрява, штора, кордон.

  2. Прочитайте текст. Визначте рід іменників.

    Лицемірка.

    У зоопарку Праги живе велика горила. Одного ранку мавпа несподівано захворіла. Вона відмовлялася від їжі, стогнала. Лікар вирішив, що тварина об'їлася. Горилі дали ліки і пішли. Мавпа миттєво одужала. Під час огляду вона витягла ключ з кишені доглядача. Їм вона відкрила клітку і стала гуляти по зоопарку.

  3. Прочитайте текст. Знайдіть іменники, випишіть їх в 3 стовпчика:

    м. р., ж. р. , Пор. р.

    Петя мріє.

    Якщо б мило

    приходило

    Вранці до мене в ліжко

    І саме мене б мило -

    Добре б це було!

    Якщо б, скажімо,

    чарівник

    Подарував такий підручник,

    Щоб він би

    Сам би міг

    Відповідати будь-який урок ...

    Якщо б ручку мені на додачу,

    Щоб могла вирішити задачу,

    Написати диктант будь-який ... (Б. Заходер)

  1. Інтернет-портал Oldskola1.narod.ru ().
  2. Інтернет-портал School-collection.edu.ru ().
  3. Інтернет-портал Gramota.ru ().
  4. Інтернет-портал Russisch-fuer-kinder.de ().

В процесі виконання домашньої роботи з російської мови, звичайного листування з друзями, або при написанні ділового листа можна зіткнутися з ситуацією, коли визначення роду імені може викликати утруднення. Особливо це стосується іменників, що стоять у множині числіСлід рекомендації допоможуть вам визначитися з правильним написанням.

Вам знадобиться

  • Будь-який підручник / довідник по граматиці.

Інструкція

В першу чергу для визначення роду іменника необхідно поставити його в форму називного відмінка однини. Типовим родовим закінченням для чоловічого роду є нульове закінчення (завод, кінь, стіл), для жіночого роду - а / я (машина, фарба, земля), для середнього роду - о / е (поле, хмара, дзеркало).

Існують такі іменники, які не мають форм однини (штани, окуляри, годинник, ножиці, ваги і т.д.). Такі іменники не можна віднести ні до одного з трьох родів. Більшість таких іменників позначають предмети, що складаються з двох частин (штани, ножиці), тому такий рід називають парним.

Серед безлічі імен іменників варто звернути увагу на групу слів, що позначають взуття і деякі парні предмети. Форму однини таких слів слід запам'ятати. Наприклад, черевики - один черевик, кеди - один кед, сланці - один сланець, туфлі - одна туфля, сандалі - одна сандаля, тапки - одна тапка. А також: гамаші - одна Гамаша, гетри - одна гетри. АЛЕ: гольфи - один гольф, рейки - один рейок.

Також в російській мові є особлива група іменників, що володіють значеннями як чоловічої, так і жіночої роду: Невіглас, забіяка, соня. Такі іменники називаються іменниками загального роду, І їх родова приналежність визначається з конкретного контексту.

Невідмінювані іменники іншомовного походження, що позначають неживі предмети, зазвичай відносяться до середнього роду - алібі, амплуа, конфетті, журі, меню. Винятки: кава, сироко (вітер в пустелі), сулугуні (сорт сиру), пенальті, торнадо, хінді, суахілі - чоловічий рід.

У процесі написання контрольної роботи, тесту з російської мови або просто в ході листування по інтернету, а то і в усному спілкуванні нерідко виникає термінова необхідність визначити, якого роду слово, що має форму множини числа. Як це зробити швидко і точно? Ось деякі прості правила для цього.

Вам знадобиться

  • Будь-граматичний довідник з російської мови

Інструкція

Перш за все, потрібно запам'ятати, що слова (зазвичай це іменники), які не мають єдиного числа - не мають і роду: Наприклад, щипці, брюки, сани та ін.

Необхідно, таким чином, виходячи з попереднього пункту, визначити форму єдиного числа для слова, яке стоїть у множині. Слово в однині, найчастіше, явно показує або своїм закінченням, або своїм значення те, до якого роду воно відноситься.

Далі дивимося на закінчення. Зазвичай, але далеко не завжди закінчення -а, -а, -я, ь вказують на жіночий рід слова, закінчення о, -е, -е - на середній рід, відсутність закінчення (або, як його називають, «нульове закінчення ») або закінчення -ої - на чоловічий рід. Хоча буває, що по закінченню навіки не буде визначити (наприклад, дідусь, дядько, мадам і ін.), А зробити це можна лише тільки якщо тобі відомий рід слова, або за допомогою словника.

Деякі слова не належать однозначно ні до чоловічої, ні жіночого роду, але є словами загального роду. Вони виступають у мові то в значенні чоловічого, то в значенні жіночого роду, Залежно від контексту: їх рід буде такий, який він в конкретному реченні або фразі, тобто визначається за змістом.

Потрібно мати на увазі, що абревіатури мають рід головного слова поєднання, згорнутого в абревіатуру.

Складність можуть представляти слова іноземного походження. Якщо їх рід вам не відомий, то буде потрібно вдатися до допомоги словника, тому що неможливо визначити їх рід по вище наведеним правилам.

Корисна порада

Для школярів та студентів, а також бажаючих довести навички по визначенню роду до автоматизму можна порекомендувати потренуватися, наприклад, за посібником Ушакової О.Д. "Морфологічний розбір слова" (посилання в інтернеті - http://alleng.ru/d/rusl/rusl82.htm).

Корисна порада

Найбільші труднощі при визначенні роду іменника можуть викликати слова іноземного походження. У таких випадках слід звернутися до будь-якого словника іноземних слів і звірити написання по ньому.

Сподобалося? Лайкні нас на Facebook