Правопис ненаголошених особистих закінчень дієслів в теперішньому і майбутньому часі. «Правопис ненаголошених особистих закінчень дієслів в теперішньому і майбутньому часі

Мета уроку:

    Формувати вміння визначати відмінювання дієслова теперішнього і майбутнього часу за невизначеної форми дієслова

    Формувати вміння писати ненаголошені особисті закінчення дієслова в теперішньому і майбутньому часі

Хід уроку.

    Орг. момент

    Створення проблемної ситуації і постановка теми і цілей уроку

Подивіться уважно на слова. Що їх об'єднує? (Дієслова)

Сто.т мечта.шь

Свіст.т помеша.те

Ед.те стро.т

Піщ.т кле.шь

За яким принципом вони записані в 2 стовпчика? (Ударні і ненаголошені закінчення)

За якою ознакою їх можна розділити на інші 2 стовпчики? (2 і 3 особа)

Який дієслово зайвий? Заважаєте - буд. час

В слова якого стовпчика ви легко можете вставити голосну? (Першого) Вставте. Чому це легко?

Спробуйте вставити голосну в слова другого стовпчика. Яку труднощі в написанні ненаголошених особистих закінчень дієслів ви бачите? (Ні наголоси - слабка позиція)

Визначте тему сьогоднішнього уроку: «Правопис ненаголошених особистих закінчень дієслів в теперішньому і майбутньому часі»

Які цілі поставимо перед собою?

навчитися писати ненаголошені особисті закінчення дієслів

Зараз нам треба дещо пригадати, що б легше досягти наших цілей.

    чистописання

Які букви ми можемо вставити в ці слова? е або й

Ось написання цих двох букв ми і повторимо в краснописі

І е (які звуки позначають ці букви?) (Голосні)

На другому рядку запишемо разом з цим буквами ті букви, які за алфавітом ідуть між ними.

еёжзі Букви яких звуків тут зустрілися?

    словникова робота

Перед вами кросворд. Вписавши в нього словникові слова, ми отримаємо важливе для нас сьогодні поняття.

    Відвідування музею, виставки і т.п.

    Електронний пристрій, призначеної для показу фільмів, передач і т.п.

    Багатозначне слово: це і частина дзвони, і орган смаку і спосіб спілкування

    Дієслово в невизначеній формі, однокореневий слову бажання

    відкриття нового

Що ми знаємо про відмінювання? (У дієслів одного і того відмінювання ударні і ненаголошені закінчення дієслів однакові, до 1 спр. Ставляться ...., До 2 спр.относятся ..)

Яка тема у нас уроку? А мета?

Як ви думаєте, що ж нам треба зробити, щоб правильно написати безударное особисте закінчення дієслова? (Визначити відмінювання)

Як визначити відмінювання? (по закінченню).

Подивіться ще раз на наші слова

варто мечта.шь

свистить помеша.те

їсте стро.т

пищить кле.шь

У слів якого стовпчика ми можемо визначити відмінювання? (У першого)

Чому? Вони ударні. Визначте.

А що ж робити, коли у нас написаних закінчень і воно безударное? Як тоді визначити відмінювання? Виявляється, визначити відмінювання нам допоможе дієслівний суфікс.

Виконаємо вправу і проведемо спостереження.

Постав дані дієслова в невизначену форму і запиши їх в стовпчик. Виділи суфікси невизначеної форми.

Дякують - завдяки

Володіє - володіти

Літаєте - літати

Впливають - впливати

Коле - колото

Виділи значком ^ голосну букву перед -ть. Це дієслівний суфікс, який допоможе визначити відмінювання дієслова.

Відмінювання дієслів з ненаголошеними особистими закінченнями визначається по суффиксу, який стоїть в невизначеній формі перед - ТЬ.

Суфікс -і- вказує на 2 відмінювання. Всі інші (а-, -у-, -я-, -е-, -про-) - на 1 відмінювання.

Наприклад: робиш - робити (ні і - 1 спр.), Косить - косити (і - 2 спр.)

Подивимося правило в уч. На стор. 35.

Робота з правилом.

Що потрібно зробити, щоб правильно написати безударное особисте закінчення дієслова? (Визначити відмінювання)

Як визначити відмінювання з ненаголошеними особистими закінченнями в теперішньому і майбутньому часі? (По невизначеною формі)

    первинне закріплення

Потренуємося у визначенні відмінювання по невизначеною формі.

    Продовження пояснення нового матеріалу

Тепер повернемося до наших дієслів. Як потрібно діяти, щоб визначити, яку голосну писати в безударном особистому закінчення дієслова. допишемо алгоритм

    Ставлю наголос і визначаю, яке закінчення - ударне або безударное

    Якщо ударне - пишу ... як чую

    Якщо безударное,

а) ставлю дієслово в ... невизначену форму

б) дивлюся, який ... суфікс перед ... ть

в) якщо -і- - дієслово ... II дієвідміни, пишу в закінченні голосну - ... і та -ат (ят)

г) якщо не -і- - дієслово ... I дієвідміни, пишу в закінченні голосну ... е. І -ут (-ють)

д) позначаю орфограмму

скористаємося нашим алгоритмом і вставимо пропущену голосну

мечта.шь - мріяти (I). - е мрієш

помеша.те - перешкодити (I) - заважаєте

стро.т - будувати (II) - будує

кле.шь - клеїти (II) - клеїш

    Повторення пройденого.

Складіть речення з одним з цих дієслів. Запишемо. Зробимо синтаксичний розбір.

    Підведення підсумків

Тема урока? Мета уроку?

Що потрібно знати, щоб правильно написати безударное особисте закінчення дієслова? відмінювання

Як визначити відмінювання дієслів з ненаголошених особистим закінченням? по невизначеною формі

Які дієслова належать до II дієвідміні? У невизначеній формі на - ить А до I? решта дієслова

    Домашнє завдання

Правило стор.35, упр. 457. Потрібно визначити відмінювання.

  Захарова Інна Миколаївна
Посада:  вчитель початкових класів
Навчальний заклад:  МОУ "СОШ № 60"
Населений пункт:  м Саратов
Найменування матеріалу:  конспект уроку
Тема:  "Ненаголошені особисті закінчення дієслів теперішнього і майбутнього часу"
Дата публікації: 26.06.2017
розділ:  початкову освіту

Тема програми:  "Ненаголошені особисті закінчення дієслів теперішнього і майбутнього часу".

Тема урока:  Дієслова-виключення II дієвідміни.

цілі:

Формувати вміння з правопису ненаголошених особистих закінчень дієслів I і II дієвідміни,

дієслів-винятків;

Розвивати орфографічну пильність у визначенні орфограми в закінченнях дієслів;

Розвивати уміння диференціювати мовні явища, на основі пропонованих різноманітних

завдань, сприяти вихованню інтересу до вивчення російської мови, бажання творити самим.

устаткування:підручник А. В. Полякової "Російська мова, 3 кл.", зошит на друкованій основі "Крок за

кроком ", сигнальні картки, відеофрагмент з мультфільму" Летючий корабель ", лист самоконтролю,

таблиця "Особисті закінчення дієслів I і II дієвідміни".

Хід уроку:

1. Добрий день.

Бути повинні у нас в порядку

Книжки, ручки і зошити.

А девіз у нас такий:

"Все, що треба, під рукою".

2. Хвилинка чистописання

Що без мене предмети?

Лише назви.

Але я прийду - все в дію прийде:

Лежить ракета, люди будують зданья,

І жито в полях росте.

Про яку частини мови говориться в цьому уривку?

У:  Сьогодні ми продовжимо знайомитися з дієвідміною дієслова. Для цього ми повинні згадати про

дієслові. Подивіться, яке чистописання я вам приготувала:

Виберіть одне твердження з трьох варіантів відповідей:

1. Дієслово - це

1) Частина слова

2) Член пропозиції

3) Частина мови

2. Дієслово позначає

1) Дія предмета

2) Ознака предмета

3) Назва предмета

3. У пропозиції дієслово буває

1) Найчастіше присудком

2) Другорядним членом

3) Підлягає

4. Дієслова змінюються

1) Тільки по числах

2) Тільки за часами

3) Часом, по обличчях, по числах.

і @@ і  - вийшло у дітей, якщо правильно відповіли.

3. Етап формулювання теми уроку.

Запишіть на рядку слова:

виключення, включити, дієслова

і постарайтеся знайти серед них зайве слово. Відповідь свій обґрунтуйте Висновок вчителя. можна по-

різному групувати ці слова, але пропоную знайти серед них тему нашого уроку.

Діти знаходять і записують тему уроку: "Дієслова-виключення

Упр.353 с. 61

Письмово Проспрягай дієслова (один учень на дошці, інші в зошитах) за варіантами.

Що потрібно зробити для того, щоб правильно написати ненаголошені закінчення дієслова?

1. Поставте дієслово в невизначену форму.

2. Подивіться на суфікс і визначте відмінювання.

3. Згадайте, які закінчення пишуться.

5. Робота з новим матеріалом. Створення колізії.

А тепер подивіться на табличку. Що ми з неї дізналися? І нам треба їх запам'ятати, а для того щоб нам

було легше їх запам'ятати є віршики. С.64 Упр.362

Роздаю свій варіант.

Табличка Упр.364 с. 65

А тепер скажіть мені як правильно визначати відмінювання дієслова?

Дихати, чути, ненавидіти,

І залежати, і вертіти,

І образити, і терпіти -

Ви запам'ятайте, друзі,

Їх на «Е» відмінювати не можна.

До другого ж відмінюванні

Віднесемо ми без сумніву

Всі дієслова, що на «ить»,

Виключаючи: голити, стелити.

Гнати, тримати, дивитися і бачити,

Дихати, чути, ненавидіти,

І залежати, і вертіти,

І образити, і терпіти -

Ви запам'ятайте, друзі,

Їх на «Е» відмінювати не можна.

До другого ж відмінюванні

Віднесемо ми без сумніву

Всі дієслова, що на «ить»,

Виключаючи: голити, стелити.

Гнати, тримати, дивитися і бачити,

Дихати, чути, ненавидіти,

І залежати, і вертіти,

І образити, і терпіти -

Ви запам'ятайте, друзі,

Їх на «Е» відмінювати не можна.

До другого ж відмінюванні

Віднесемо ми без сумніву

Всі дієслова, що на «ить»,

Виключаючи: голити, стелити.

Різниться написання особистих закінчень дієслів в теперішньому або майбутньому простому часу:

а) в I відмінюванні: -Їж, -ет, -ємо, -ете-, -ут або -ють;

б) у II відмінюванні: -ішь, ит, -им, -іте, -am або -я / і.

У дієслів з ненаголошених закінченням відмінювання визначається так:

до II дієвідміні відносяться дієслова на-ить в інфінітиві, крім дієслів голити, грунтуватися (голишся - голять, грунтується -

грунтуються), і наступні 11 дієслів: вертіти, бачити, залежатиме, ненавидіти, образити, дивитися, терпіти, гнати, тримати, дихати, чути, а також похідні від них. Дієслово видніється має разноспрягаемие форми світиться - брезжут. Інші дієслова належать до I дієвідміні (пор .: молоти - мелеш - мелють, сіяти - сієш - сіють).

При визначенні відмінювання треба правильно співвідносити цікавить форму з інфінітивом (іпрогоніт від прогнати, проганяє від проганяти).

Примітка 1. Дієслово стелити вживається тільки в невизначеній формі і минулому часі, особисті дієслівні форми утворюються від дієслова I дієвідміни стлать (стелешь - стелять)

Примітка 2. Дієслова одужати, опостилет, огиднути і деякі інші цього типу відмінюються в літературній мові по I дієвідміні: одужаєш - одужають, опостилеешь - опостилеют, огиднути - опротівеют.

Примітка 3. Перехідні дієслова з приставкою обез- (обес-) відмінюються по II дієвідміні, а неперехідні - по I дієвідміні. Пор .: а) знесилити (кого-небудь): знесилено - знесилити - знесилять; б) обессілеть (самому): знесилено - обессілеешь - обессілеют.

Відповідні суфікси інфінітива -і- і -е- зберігаються в формах минулого часу. Пор .: Втрата крові послабила раненого.- Хвора дівчинка знесилилась.

Примітка 4. Розрізняються в написанні близькі за звучанням ненаголошені закінчення майбутнього часу доконаного виду -ете н наказового способу -іте, наприклад: виберете - виберіть, вийдете - вийдіть, вимететься - виметіть, випишете - випишіть, витре - витріть, вистелете - надішліть, крикне - крикне, стукне - стукніть.

Примітка 5. Минулий час дієслова утворюється від основи інфінітива зі збереженням тієї голосної, що була перед суфіксом інфінітива, і ніяк не залежить від приналежності дієслова до I або II дієвідміні, наприклад: образити - образив, чути - чув, сіяти - сіяв, обессілеть- знесилів, знесилити - знесилив.

Примітка 6. Необхідно звернути увагу на освіту розмовних форм дієслів сипати, тріпати, щипати. На відміну від що відносяться до I дієвідміні нейтральних форм сиплеш, сипле "сиплемо, сиплете, сиплють, розмовні форми сипешь, сипле, сипем, сиплеться, сиплять (аналогічно тріпати і щипати) відносяться до змішаного дієвідміні - все особисті форми однини і форми 1 і 2 особи множини відносяться до I дієвідміні, а форма 3 особи множини - до II дієвідміні.

§ 49. Вживання літери ь в дієслівних формах

Буква ь пишеться: 1)

в формі дієслова, наприклад: вмивати - вмиватися, берегти - берегтися; 2)

в закінченні 2-го особи однини теперішнього або майбутнього простого часу, наприклад: купаєш - купаєшся, повернеш - повернешся; 3)

в наказовому способі після приголосних, наприклад: виправ - виправте, сховайся - сховайтеся (але: ляж - ляжте) \\ 4)

в поворотній частці (суфікс), що стоїть після голосного звуку, наприклад: повернуся, поверніться, повернулися.

ПрімечашкЛ »Необхідно розрізняти написання інфінітива дієслова і форми 3-ї особи теперішнього і майбутнього часу. Ср ,: важко зігнутися -все зігнуться. Він мені подобається - Скоро мені буде подобатися кататися на ковзанах. Для перевірки можна використовувати питання: що робити ?, що зробити? і що роблять ?, що зроблять ?, що робить ?, що зробить?

Примітка 2. У дієслів типу вдатися (задатися, віддатися, пролунати і ін.) Розрізняються форми інфінітива і 3-ї особи однини; пор .: це має вдатися-це йому вдасться.

§ 50. Суфікси дієслів 1.

У невизначеній формі і в минулому часі пишуться суфікси ~ ова ~\u003e -ева-, якщо в 1-м особі однини теперішнього або майбутнього простого часу дієслово закінчується на -ую9 -юю, і суфікси -ша, -верба-, якщо в зазначених формах дієслово закінчується на -ива, -івою. наприклад:

а) завідую - ^ завідувати, завідував; сповідую-сповідувати, сповідував; проповідую проповідувати, проповідував; , Воюю-воювати, воював; кочую-кочувати, кочував;

б) закладаю-закладати, закладав; розвідувати - розвідувати, розвідував; наполягаю-наполягати "наполягав.

Зазначені дієслівні суфікси зберігається в формах дійсних дієприкметників минулого часу; пор .: завед- ова-ВШ-ий (від завідомо суперечною інтересам півострова-ть), бесід-ова-ВШ-ій- заклад-ива-ВШ-ий (від заклад-ива-ть), подгляд-ива-ВШ-ий . 2.

Дієслова, що закінчуються на вдаряє -ватьу -вою, мають перед суфіксом -ва- ту ж голосну, що і в невизначеній формі без цього суфікса, наприклад: залити-заливати, заливаю; подолати -преодолевать, долаю.

Винятки: застрягти "-застревать, застряють; затміть- еевгтевать, затьмарює; -продліть-продовжувати, продовжую і деякі інші.

Примітка. Різниться написання дієслів умовляти - закликаю (з вдаряє -ва-) і усовещивать-усовещивать (з ненаголошених -ее-, пор .: присоромити). 3.

У дієсловах (о) дерев'яніти, (о) замерзати, (о) костеніти, (о) кровенеть, (о) - стекленеть, (о) столбенеть є складовою суфікс -енеть.

Сподобалося? Лайкні нас на Facebook