Добро та зло пояснення для дітей. Конспект НОД у підготовчій групі «Що таке добро та зло. Визначення теми заходу

ДОБРО І ЗЛО

Мета: формувати в учнів прагнення робити добрі вчинки, спонукати добрі почуття, розвивати самооцінку.

Дати дітям відчути, що робити добро – приносить радість;

Створювати умови для свідомого вибору вчинків відповідно до моральних принципів, виховувати бажання та потребу нести людям добро;

Розуміти, що емоції, душевні та ділові якості визначають особистість та життєвий успіх кожної людини;

Знати, що ці якості можуть бути позитивними та заперечними;

Знати, що кожен може змінити себе на краще, приймаючи відповідні рішення.

Організаційний момент.

Вчитель. Доброго дня любі друзі! Я дуже рада бачити ваші чудові, добрі очі.

Десь там, далеко, де гуляють вітри,

є чудове місце – Долина добра.

Шукають багато шляхів, але не можуть знайти,

тільки серце з добром може привести до неї.

Крикнеш хмарам: "Привіт!" - сміх і сльози ті ллють.

Торкнеш краплі дощу... і вони заспівають...

І на райдужних струнах ти можеш грати,

яскравим теплим променем буде сонце пестити.

Дзвіночки щастя в долині лунають.

Вони лагідний звук і надію дарують.

Ти в Долину добра тихо двері відчини

і відчуй смирення, душевний спокій.

Не шукай ту Долину в пісках чи снігах.

Вір, Долину знайдеш ... Все в твоїх руках!

Про що йтиметься? Так, сьогодні ми говоритимемо про доброту.

Наше заняття сьогодні буде не простим, а чарівним і знаєте чому? Тому що ми спробуємо стати чарівниками. Давайте промовимо чарівні слова, щоб потрапити в Долину добра. Тримайтеся за руки, заплющте очі і всі разом промовимо чарівні слова:

Лети, лети пелюстка,

Через захід на схід,

Облети навколо Землі,

Бути, на мою думку, вели!

Ось ми й прилетіли. Давайте сядемо в коло.

У природі є сонце. Воно всім світить, всіх любить і гріє, нічого не вимагаючи натомість, не чекаючи якоїсь похвали. Зробивши добро, насолоджуйтесь тим, що іншій людині стало добре. Добро приносить нам радість, з'являються нові сили: сили здоров'я, щастя, радості.

Яку людину можна назвати доброю?

Добра людина – це той, хто любить людей і готовий у скрутну хвилину прийти на допомогу, він любить тварин, навколишню природу. Добра людина намагається бути акуратно одягненою, ввічливою та поважною у спілкуванні з товаришами та дорослими.

Чи часто ви вживаєте добрі слова? Їх ще називають "чарівними" словами.

Діти: дякую, добрий день, д. вечір, будьте здорові, вибачте, дякую і т.д.

Колюча гра:

А зараз я запрошую вас на колючу гру.

Сидячи на килимку передавайте один одному м'ячик (з шипами) і називайте все колюче, що ви знаєте.

Діти: Колюча ялинка, колючий кущ, колючі голки сосни, колючий шарф, колючий їжачок.

Вчитель: А можна сказати «колючий людина» чи «колючі очі». Про яку людину можна так сказати?

Діти: недоброго, нелюдимого, потайливого, злого, жорсткого, похмурого.

Вчитель: Чи подобаються вам ці якості?

Діти: Ні

Ми їх домовимося називати негативними якостями людини. Чи бувають люди лише з одними позитивними чи негативними якостями?

Діти: ні

Вчитель. Як ви думаєте, чого на землі більше: добра чи зла?

Давайте ми з Вами послухаємо притчу «Білий та чорний вовк»

Індіанець із онуком поділився

Старовинною істиною однієї.

До знань онучок прагнув

І... до мудрості як такої

Розповів дід, що в людині –

Боротьба двох вовків.

Один – за доброту на світі,

Інший – за царство гріхів!

Ледве на якийсь час розбігнуться,

Як вчепляться один в одного знову.

Один – щоб помсту подати на блюдце,

Інший – за мир та за кохання!

Онук, слухаючи заворожено,

Намацував в оповіді толк.

Задав питання невимушено:

Який же перемагає вовк?

Задовольняючись таким питанням,

І з мудрою хитрістю в очах,

Розповів дід, мабуть, не просто

Історію про двох вовків:

«Вже, коли запитав, то слухай:

Тому непереможеним бути,

Лише вовки забажають їсти,

Кого ти вибереш годувати!

На дошці висять картини двох вовків - чорного та білого вовка. Під ними розсипано слова. Ці слова я назвала «чорними» та «білими», як ці два вовки. Пропоную вам розмістити білі слова під добрим вовком, а чорні слова під злим вовком.

Діти поділяють слова дві групи.

Вчитель: Давайте прочитаємо білі слова. Коли ми їх вимовляємо, від них стає тепло та затишно, радісно та спокійно. А зараз прочитаємо чорні слова. Ви відчуваєте холод, страх, небезпеку. Діти а якого вовка вибираєте ви? (Білого) На прикладі двох вовків ми побачили, що добро перемагає зло. Вимовляйте більше добрих слів. Адже якщо людина їх часто вимовляє, значить у ній є ця якість – доброта.

Фізмінка – проводить учень.

У кожній людині є щось хороше та щось погане. Але головне, яких якостей більше, така і людина. Але не тільки слова, а й справи мають бути добрими

Ще здавна люди прагнули добра і ненавиділи зло. І цю думку вони відобразили у прислів'ях, які передаються з вуст у вуста. На килимку розкидані слова. Поки грає музика, ви повинні зібрати з цих слів прислів'я.

Добре пам'ятай, а зло забувай.

За добро добре плати.

Худо тому, хто добра не робить нікому.

Добрі справи фарбують людину.

Тренінг «Чарівна паличка»

Якби у вас була чарівна паличка, яка добра справа для себе, для друзів, для незнайомих людей? Підходьте до кого захочете та зверніться з добрими побажаннями, ласкавими словами. (Діти беруть до рук чарівну паличку і за бажанням вголос називають, яку добру справу вони зробили б)

Як ви вважаєте, чи важко бути добрим? (Відповіді дітей)

Що для цього потрібно мати? ( Добру душу, добре серце).

А хіба потрібна чарівна паличка, щоб допомагати людям? Це можна робити і без чарівної палички.

Сідайте за парти.

Гра «Казковий герой – добрий чи злий»

Вчитель: Усі ви любите казки. І однією з головних тем російських народних казок була тема добра та зла. У казках зустрічаються добрі та злі герої. Зараз ми з вами пограємось у гру. Я показуватиму казкового героя, а ви відповідатимете, добрий він чи злий. Якщо добрий, піднімаєте жовті картки, якщо злий – піднімаєте чорні картки.

Рукоділка, Кащі Безсмертний, Золота Рибка, Дюймовочка, Карабас-Барабас, Попелюшка, Червона Шапочка, Гуси-лебеді, Баба-Яга, Мальвіна, сніжна королева, Бармалей.

А якого героя ви хотіли б бути схожим? Чому?

Так, якщо ви придивитеся, то побачите, що добрих людей у ​​світі набагато більше, ніж злих. Вважається, що у добрих людях світ тримається. Майже у всіх казках добрі герої перемагають, злі караються. Доброта – ознака сили, а чи не слабкості. Сильна людина виявляє справжню великодушність, вона по-справжньому добра, а слабка буває добренькою тільки на словах, а боягузливою і хитрою на ділі.

Вчитель: Давайте ми з вами зараз теж зробимо одну спільну добру справу. Наша планета така самотня, сумна, прикрасимо її. У вас на партах лежать шаблони квітів, дерев, метеликів та птахів. А ще шматочки кольорового паперу. Кожен бере по одному шаблону та обводить на листочку кольорового паперу будь-яку фігурку. Працюватимемо дружно, допомагатимемо сусідам, у кого не дуже виходить. Адже ми працюємо на планеті добра. Готові вироби приносимо до дошки та приклеюємо на планету магнітиками.

Виходить гарна аплікація.

Як ми назвемо цю картину? (СВІТ, Який прекрасний цей світ, Добро перемогло зло)

Яке почуття ви випробували, роблячи добру справу? (Робити добро приємно та радісно).

Нехай все хороше, що є в кожному з нас, тільки росте і розвивається, розростається. Не пускайте зло у ваші серця, душі. На згадку про сьогоднішній урок я приготувала вам подарунки. Нехай ці маленькі подарунки додадуть у ваші серця крапельку добра. Намагайтеся частіше робити добро оточуючим вас людям. В добрий час, в добрий шлях, будьте ласкаві, дякую, доброго здоров'я!

Позаурочне заняття "Злий плаче від заздрості, а добрий від радості" для молодших класів

Ляпіна Вікторія Олегівна, студентка Соціально-педагогічного коледжу в.о. Самара
Опис:Ця розробка може бути використана вчителями початкових класів та вихователями для проведення позакласного заходу.
Ціль:Знайомство учнів із основними визначеннями понять “добро” і “зло”.
Завдання:
розширити уявлення учнів про поняття "добро" і "зло" з позиції морального змісту;
прищеплювати моральні якості особистості та етичні норми поведінки, почуття добра та співчуття, любові та милосердя;
виховувати почуття відповідальності за вчинки;
формувати потребу робити добрі справи;
формувати вміння розмірковувати на тему із залученням особистого досвіду;
розвивати творчі здібності учнів.
розвивати системне мислення та аналітичні здібності, виокремлювати головне, формулювати свої думки, розширювати активний словниковий запас.

Хід заняття


Вчитель
Доброго дня хлопці! Наше заняття сьогодні хочу почати з вірша. Послухайте його та подумайте яка тема нашого заняття?
Читач 1
Якось з добром зустрілося зло,
Зустрічався зі злом хтось, тому не щастило.
З добром хтось зустрічався, той вічно був щасливий,
Розумний, дотепний і просто щасливий.
І думало зло, що добру так само,
Ходити по землі принижуватися і навіть
Не робити добра ніколи нікому,
Але тут раптом добро прошепотіло йому:
«Адже знаєш, що я не таке, як ти,
Я чекаю веселощів, а ти чекаєш на лихо.
Я процвітаю від дитячого сміху,
А бити, вбивати, це хіба втіха?
Звідки взялося ти взагалі на Землі?»
А зло, похитнувшись, промовило: «А мені,
Начхати, що з іншими трапиться,
Я буду від горя людей веселитись,
Я молитимусь, щоб когось убили,
Потім посиджу, посміюся на могилі.
А так, як нас більше - я плюватимуся
На всіх, хто захоче залишитися з тобою!»
Добро від такого хитнулося небагато:
«Як можна бути злим і посилатися на Бога,
Просити у нього чиєїсь смерті, адже Він
Творець цього життя – Прийміть Уклін».
«А мені начхати на Нього не боюся я,
Його добрих чарів, бо мені сумно,
Коли хтось робить лише добро.
Піду я» - «Йди, але запам'ятай одне –
Нас більше і цим все вирішено!
Вчитель:
Здогадалися? Правильно. Сьогодні ми поговоримо про добро і зло.
А які б ви дали визначення добру та злу? Я пропоную зараз кожній
парі подумати над цим та разом дати ці визначення.
Робота у парах.
(Діти дають визначення).


Гра «Продовжи фразу»
А тепер послухавши всіх хлопців, давайте разом продовжимо фразу:
Добро-це ...
Зло-це ...
Вчитель
У словнику Даля є слово «добро». Визначення має наступний вигляд: У духовному значенні добро можна визначити як благо Це, своєю чергою, означає щось корисне і чесне, чого вимагає людський обов'язок.
Для людини природно бажати добра та краси. Кожна людина гостро відчуває необхідність у чомусь хорошому, що може принести їй щастя. Бажати чогось доброго – це вроджена потреба людської природи, яка є постійною та стабільною.

Зло – це поняття, протилежне добру. Воно досить широке і включає безліч дрібніших «складових». Зло має свої «ідеали», до яких належать насильство, ненависть, руйнація, гнів, обмеження свободи проти волі людини, тероризм, заздрість, страх, брехня, гнів та ін. Якщо розглядати зло не так широко чи абстрактно, його позначення можна сформулювати , як заподіяння живим істотам страждань будь-якими способами (як фізичних, так і моральних).


Слухайте притчу:
Притча «Про погане і хороше»
Про погане і хороше Ішли якось пустелею два друга. Втомилися від довгого шляху, посперечалися і один з гарячого дав ляпас іншому. Товариш перетерпів біль і нічого не сказав у відповідь кривднику. Лише написав на піску: «Сьогодні отримав від друга ляпас». Минуло ще кілька днів, і вони опинилися біля
оази. Почали купатися, і той, хто отримав ляпас, ледве не потонув. Перший товариш вчасно прийшов на допомогу. Тоді другий висік напис на камені, що говорив, що найкращий друг врятував його від смерті. Побачивши це, товариш попросив пояснити свої вчинки. І другий відповів: «Про образу я зробив напис на піску, щоб вітер швидше стер її. А про порятунок – висік на камені, щоб ніколи не забувати про те, що сталося.
Як ви вважаєте, чому людині дуже хочеться пам'ятати про добро і швидше забути про зло?
(Відповіді дітей)
Читач1:
Доброта
Якщо друг твій у словесній суперечці

Міг образу тобі завдати,
Це гірко, але це не горе,
Ти потім йому все ж таки вибач.
І, якщо дружба у вас міцна,
Через дурну дрібницю
Ти не дай їй заздалегідь розбитися.
Якщо ти з коханою у сварці,
А туга за нею гаряча,
Це теж ще не горе,
Не поспішай, не рубай з плеча.
Нехай не ти став причиною
Тієї сварки і різких слів,
Встань над сваркою, будь чоловіком!
Це все ж таки твоє кохання!
У житті всяке може статися.
І якщо ваша любов міцна,
Через дурну дрібницю
Ти не мусиш їй дати розбитися.
І, щоб після себе не докоряти
У тому, що зробив комусь боляче,
Краще добрим у світі бути,
Злого у світі і так досить.
Але в одному лише не відступай:
На розрив іди, на розлуку,
Тільки підлості не прощай
І зради не прощай
Нікому: ні коханій, ні другові!
(Асадов Едуард)
Вчитель:
Бути добрим, отже бути терплячим, чуйним, чуйним, уважним і дбайливим стосовно оточуючих людей, та й світу загалом.
Перш ніж відповісти на питання чи легко бути добрим, можна поставити протилежне питання: а чи легко бути злим?
Так само нелегко і непросто, як і бути добрим. Адже творити добро означає, якоюсь мірою постійно перебувати між добрим і поганим, у пошуках золотої середини. І те й інше важко дається, якщо ти не схильний до цього, не вмієш цього і не намагаєшся цього вчитися. І добре б не вміти і не вчитися, не брати приклад і не подавати приклад озлобленості іншим. А всім серцем хотіти вчитись доброті. Це легко і складно одночасно, тому що всі ми живі люди і не можемо цілодобово бути добрими для всіх і кожного. На це просто не вистачить життя, тим більше, що воно дуже і дуже коротке.
Значить все ж таки добрим бути легко саме тоді, коли перестаєш думати тільки про себе самого. І починаєш думати про інших і про матінку природу живою і дуже терплячою, але якщо її не берегти, то і її доброті прийде кінець. Адже добро зберігається і примножується там, де його цінують та бережуть, передаючи іншим.
Вчитель
Існує така приказка: Злий плаче від заздрості, а добрий від радості. Як ви її розумієте?
Пропоную скласти синквейн "Добро" та "Зло"
(Команди за бажанням складають за одним визначенням синквейн)

1.Ласкаво.
Чисте, щире.
Височить, наділяє, перемагає.
Добро завжди перемагає зло.
Кохання.

2. Ласкаво.
Моральне, безкорисливе.
Існує, допомагає, надихає.
Зробивши добро – забудь, отримавши – пам'ятай.
Користь.

3. Зло
Підступне, нещадне
Вбиває, псує, забруднює
На ньому далеко не поїдеш!
Самотність
Вчитель
Кожна команда представить свій варіант та пояснить.
(Виступ команд)
Читець2:
Добрих людей, як завжди, не вистачає.
Добрих людей, як завжди, не вистачає,
Добрих людей, як завжди, є дефіцит.
Добрих людей не завжди розуміють,
Серце у добрих дужче болить.
Добрі - щедро хворим допомагають,
Добрі - дарують тепло та затишок,
Добрі - в ногу зі слабким крокують
І ніякого спа-сі-бо не чекають.
(Генріх Акулов)
Читач 3:
Доброту не купиш на ринку.
Щирість у пісні не займеш.
Не з книжок приходить до людей заздрість.
І без книг ми осягаємо брехню.
Мабуть, часом освітою
Торкнутися душі
Бракує сил.
Дідусь мій без диплома і без звання
Просто доброю людиною був.
Значить, доброта була спочатку?
Нехай вона приходить у кожну хату,
Що б ми потім не вивчали,
Ким би у житті не були потім.
А. Дементьєв
Гра « Різнокольорові крапельки»


- На столі у вас лежать крапельки, виберіть будь-яку і напишіть на ній якість або подію, яка, на вашу думку, найзліша.
– Давайте закріпимо їх на дошці.
(Діти свої крапельки закріплюють на дошці)
- Вийшов дощ зла.
- Чи може добро перемогти зло?
(Відповіді дітей)
- Як зробити, щоб добро перемогло зло?
(Відповіді дітей)
- Виберіть знову крапельку та напишіть на ній добрі якості та вчинки, якими можна виправити та знищити зло. (Діти виконують завдання)
- Закріплюємо зверху на крапельках зла крапельку з добрими вчинками та знищуємо їх.
(Діти по черзі закріплюють свої крапельки)


Вчитель:
У казці завжди добро перемагає зло. У нас з вами вийшло так само.
Але не завжди у житті все відбувається так просто. Судити людину треба у її справах. Можна багато разів говорити про те, що шкода старих, а самим ніколи не поступатися місцем у транспорті літній людині, завжди говорити про те, що потрібно піклуватися про природу, при цьому проходячи повз урну для сміття і кидати де завгодно. Все залежить тільки від самої людини.
Гра: «Ручої доброти»
-Наразі я вам роздам блакитні смужки паперу – це будуть маленькі струмки.
-Що Ви можете зробити для оточуючих? (напишіть на смужках про свої добрі справи)
Зі смужок збираємо струмок.
-Маленькі струмки злилися в велику річкудоброти. Біля доброї річки зростають і квіти, і трави, і дерева, до річки тягнуться і люди, і птахи, і тварини.


Вчитель
Зараз я вас познайомлю з притчею «Уламки доброти».
Сім'я проводила вихідний день на пляжі. Діти купалися в морі та будували замки на піску. Раптом вдалині з'явилася маленька бабуся. Її сиве волосся майоріло на вітрі, одяг був брудний і обірваний. Вона щось бурмотіла про себе, підбираючи з піску якісь предмети і перекладала їх у сумку. Підкликали дітей і наказали їм триматися подалі від бабусі. Коли вона проходила повз, то нахиляючись, щоб щось підняти, вона посміхнулася сім'ї, але ніхто не відповів їй на вітання. Через кілька тижнів він дізнався, що маленька бабуся все життя присвятила тому, щоб підбирати з пляжу осколки скла, якими діти могли порізати собі ноги.


-Чому старенька підбирала шибки? Про яку якість людини говорить такий вчинок?
-Якби люди дізналися, чим насправді займалася бабуся, що б вони зробили?
Читач 1:
У цей незвичайний день добріший
Чи стане кожна у світі людина.
Нехай обіймає світ швидше
Теплоти душевної чистий сніг!
Потечуть слова кохання, турботи,
Немов у березні з берези сік,
І шепне на вушко Богові щось
Ласкавий, смішливий цей ось віршик.
І одразу - поллється з неба світло,
Оголошуючи злості гіркою: «Ні!»
Вчитель:
Доброта – це якість, надлишок якої ніколи і нікому не зашкодить. Бути добрим - це означає ставитися до оточуючих з розумінням, поважати інших людей і зважати на їхню думку. Добра людина – це сильна людина, вона завжди допоможе іншим людям. З такою людиною приємно спілкуватися, дружити. Добрі люди хіба що притягують себе інших людей. У житті будь-якій людині, де б вона не знаходилася, завжди надано можливість робити людям добро: допомогти сусідці донести сумку або пропустити в черзі жінку з дитиною; поступитися місцем в транспорті або сходити в аптеку за ліками для сусіда; та й просто посміхнутися.
Добрим людям легше жити в суспільстві, бо мають більше друзів і знайомих. Їм легше знайти спільну мовуз кимось вирішити не лише свої важливі проблеми, а й чужі. У доброї людини велике серце. Його вистачає на всіх. Воно, як і океан, ніколи не замерзне. Але іноді серце починає хворіти. Роблячи людині щось хороше, ми найчастіше очікуємо на таке саме ставлення до себе. Але життя влаштоване по-іншому. Нерідко добре ставлення себе людина сприймає як належне, а сама поводиться так, як їй хочеться. Страшно, коли деякі люди користуються добротою інших задля досягнення своїх цілей. Вони знають, що добра людина не зможе відмовити і навіть може пожертвувати собою. Іноді через бажання допомогти, стурбованість проблемами інших людина може сама постраждати. Але незважаючи ні на що, ми повинні завжди прагнути бути добрими. Народна мудрість каже: «Отримавши добро, пам'ятай, а зробивши - забудь». Той, хто робить добро іншому, робить добро і собі: свідомість скоєного добра вже сама собою є гідною нагородою.
Бути добрим набагато приємнішим, ніж бути злим. Бути доброю людиною, перебуваючи з добрими людьми, легко, але бути доброю завжди і з усіма складніше, хоча це потрібно. Без доброти, співчуття, співпереживання, милосердя світ не може існувати. Добре ставлення до людей може змінити наше життя. Доброта асоціюється з легкістю і з промінчиками сонця, які зігрівають саму людину та інших людей. Радуйтеся життю! Даруйте своє тепло та посмішки оточуючим: рідним та незнайомим людям, щасливим та самотнім, вдалим та таким, що втратили надію. Не пропускайте нагоди, щоб зробити добро, і пам'ятайте слова А. П. Чехова: «Поки що молоді, сильні, бадьорі, не втомлюйтеся робити добро».
Вчитель:
І підбити підсумок нашого заняття хочеться рядками О.Лісних
Читач 3
Як би життя не летіло-
Днів своїх не шкодуй,
Роби добру справу
Заради щастя людей.
Щоб серце горіло,
А не тліло в темряві
Роби добру справу-
Тим живемо землі.

Кажуть, краса світ рятує…

Краса вона є краса!

Ну, а у світі нам жити допомагає

Доброта!

ДОБРО І ЗЛО ОЧАМИ ДІТЕЙ І ДОРОСЛИХ

(дослідницька робота)

Бобко Марія, Варигіна Ксенія

Керівник роботи:

Педагог-психолог

МОУ «Маганська середня загальноосвітня школа»

2010 рік

1. Введення. стор.3-4

2. Гіпотеза, постановка цілей, завдань,

передбачуваний результат. стор 4-5

3. Тлумачення понять «добро» і «зло» у різних джерелах. стор 5-6

4. Герої російських народних казок чи уособлення понять «добро» і «зло» представниками минулих поколінь. стор.6-9

5. Сучасні казкові герої- погляд на поняття «добро» та «зло» сучасними підлітками. стор 9-11

6. Результати опитування з питання: «Який сенс ви вкладаєте в поняття «добро» та «зло»? Стор.

7. Результати опитування з питання: «Як ви зобразили поняття «добро» і «зло»? стор.14-16

8. Висновки. стор. 17

9. Список використаної літератури стор.18

I.Вступ

Все людство в цілому можна уявити як суму всіх людей, що нині живуть на планеті. Нас сьогодні 6 млрд людей.

Якщо подивитися, як змінювалося кількість людей Землі, можна побачити, що рух відбувався вперед.

Період часу

Кількість людей

Кінець періоду до нашої ери

50 млн. осіб

Початок нашої ери

230 млн. осіб

Початок промислової революції, 1650

500 млн. осіб

До 1900 року

1,6 млрд. осіб

Початок ХХ століття

2 млрд. осіб

6 млрд. осіб

Малюнок 1 Діаграма "Демографічні процеси"

Людство постійно зростало. З покоління в покоління передавалися: накопичений досвід, традиції, правила, погляди, уявлення про світ, речі, забезпечувалася спадкоємність культури.

Але парадокс, виникає протиріччя, іноді люди різних поколіньне розуміють один одного, немов розмовляють різними мовами, у них різні погляди, приклади для наслідування. Часто це називають конфліктом поколінь.

У минулому вважалося, що люди похилого віку виступають джерелом знань і зберігачами мудрості багатьох людей. Вони скористалися повагою інших членів суспільства.

І в даний час старше покоління користується повагою та пошаною, оскільки їх знання та досвід значно більші за наш.

Вони для нас зберігають та передають на особистому прикладі форми поведінки, зразки правил, закони, цінності, знання, ідеї, мову, традиції.

І все ж таки вони намагаються виховувати нас на тих уявленнях, які склалися в їхньому дитинстві. А час іде, і світ змінюється.

Зараз можна почути на нашу адресу, на адресу підлітків, що ми нічого не цінуємо, у нас немає нічого святого, ми говоримо незрозумілою мовою, спілкуючись між собою прізвиськами, вживаємо жаргон, ненормативну лексику, ми не робимо нічого корисного, ми варвари, що руйнують все, ми злі, нестримні, безвідповідальні, грубіян і т.д.

II. Гіпотеза, постановка цілей, завдань, передбачуваний результат.

Проблема «батьків та дітей» – вічна, але ми припускаємо, що є місток, майданчик для переговорів, для порозуміння.

Адже якщо люди, що навіть розмовляють різними мовами, вкладають однаковий зміст у поняття, мають схожі уявлення про моральні цінності, чи це не шлях до взаємодовіри, взаєморозуміння, взаємоповаги?

Наша робота присвячена таким моральним категоріям, як добро та його протилежність – зло. Що думають про ці поняття діти, що думають про ці поняття дорослі? Побачимо…

Цільнашої роботи: довести, що сучасні підлітки, дорослі, батьки, бабусі, дідусі, як представники різних поколінь, мають спільні, схожі уявлення про такі моральні поняття, як «добро» та «зло», а отже здатні зрозуміти один одного, вибудовувати свої відносини не так на конфлікті, а мирним шляхом з допомогою переговорів.

Завданняроботи:

1. З'ясувати смислове навантаження цих понять, через роботу з різними джерелами (тлумачним словником).

2. Вивчити статтю про героїв, познайомитися з історією уособлення цих понять через роботу зі словником слов'янської міфології.

4. З'ясувати серед підлітків, які казки та мультфільми вони вважають за краще зараз дивитися, чи там зустрічається добро і зло. Як їх зображують зараз у сучасних казках, мультфільмах.

5. Провести опитування представників різних поколінь, професій з питання: «Що таке по – вашому «добро» та «зло»?

6. Провести опитування серед людей різного віку з питання: «Як ви зобразили «добро» і «зло»?

7. Підбити підсумки, пред'явити їх суспільству через участь у районному НОУ публікацію підсумків роботи в науково-методичному журналі «Класний керівник».

III. Тлумачення понять «добро» та «зло» у різних джерелах.

Нами були використані 3 «Тлумачні словники російської мови», і Універсальний словник з російської мови за редакцією ІГ «Весь».

1.тлумачення (словник та)

Добро – це щось позитивне, добре, корисне. Позитивна моральна якість, висока моральність.

Зло – це щось погане, шкідливе, почуття агресії – недоброзичливість до когось.

2. тлумачення (словник)

Добро – це благо, доброзичливе ставлення, гостинність за своєю волею, бажанням.

Зло - гнів, лихо, злидні, горе, біда, смуток, лихо, насильство, нападки.

3. тлумачення – (універсальний словник з російської під редакцією ІГ «Весь») – повторює тлумачення № 1

У тлумачних словниках немає чіткого визначення цим словам, але, на нашу думку, вони відображають деякі сторони життя людини, характер поведінки людини, відмінні рисидушевного змісту людей, почуття людей, які пов'язані з якимись подіями у їхньому житті. Ці поняття мають багато відтінків (наприклад, від гніву до насильства, від позитивного до високоморального).

IV. Герої російських народних казок чи уособлення понять «добро» і «зло» представниками минулих поколінь.

Наші батьки іноді кажуть, що ми дивимося на телевізор дурниці, що сучасні фільми «порожні, і нічого не вчать». Що в їхній молодості та за часів наших бабусь та дідусів дивилися радянські казки та фільми, які розповідали про добро, кохання, показували красу людських стосунків.

Ось і дослідник російської історії та культури у своїй енциклопедії «Історія культури російського народу» пише, що «в старовинних російських піснях та казках, збережено народну мудрість, відбито силу і простоту почуттів російського народу».

https://pandia.ru/text/78/224/images/image004_1.jpg" width="276" height="318 src="> світом живих і мертвих, хатинка - ворота в мертве царство. Зустрівши гостя, Баба Яга висловить

невдоволення, нагодує гостя своєю їжею,

витопить лазню. Помившись у лазні, гість

змиває із себе «дух живих». Після цього

Баба - Яга визнає його за «свого» і може

надати допомогу.

https://pandia.ru/text/78/224/images/image006_1.jpg" width="258" height="312 src=">

Ця стара чаклунка не пішки ходить,

а роз'їжджає білим світом у залізниці

ступі, і коли ходить, то примушує

ступу бігти швидше, ударяючи її залізницею

палицею або товкачем. А щоб не було видно

слідів, замітаються вони за нею особливим інструментом - мітлою або помелом.

Як усяке божество, Баба Яга то зла, то добра, але все ж, як від усякої незрозумілої сили, від неї виходить багато мудрості. Їй служать жаби, чорні коти, різні істоти, в яких уживаються і загроза, і мудрість.

Іноді Баба – Яга дарує чарівні речі, радить. Сама нічого не робить, але вказує, до кого звернутися по допомогу. Наказує силами природи та тваринного світу.

https://pandia.ru/text/78/224/images/image008_0.jpg" width="231" height="279 src=">

Добро у літературних творахросійського народу – поняття збірне. У ньому зібрано і мудрість, красу людини зовнішню і внутрішню, красу рідної природи, любов до Батьківщини.

https://pandia.ru/text/78/224/images/image010_1.jpg" width="268 height=333" height="333">

Ця незрівнянна красуня наділена віщим розумом, чарівною силою, владою

над природними стихіями.

Вона готова зробити все заради дому, сім'ї.

Простій людині з нею не впоратися.

Але для героя - чистого серцем, розумом,

любить свою рідну землю, вона

готова віддати свою чарівну силу і навіть розлучитися з нею. Вона може перетворюватися на звіра, на птицю. Вона – чарівниця, повелителька, дає мудрі поради, загадує загадки.

V. Сучасні казкові герої –

погляд на поняття «добро» та «зло» сучасними підлітками.

Сучасні діти та підлітки люблять дивитися казки, мультфільми, фільми. Ми запитали у хлопців, учнів 1-6 класів Маганської школи, що вони люблять дивитися? Ними були названі найбільш популярні фільми, казки та мультсеріали: «Смішарики», «Школа чарівниць WINX», «Хроніки Нарнії», «Артур і мініпути», «Книга майстрів».

Малюнок 2 Діаграма популярності фільмів серед учнів 1-6 класу

https://pandia.ru/text/78/224/images/image012.jpg" width="433" height="229 src=">

Злі чарівники зображені в темному, часом незрозумілому одязі.

https://pandia.ru/text/78/224/images/image014.jpg" width="159" height="200">.jpg" width="193" height="173 src="> Види діяльності" вид діяльності людини та наявність життєвого досвіду.

Усього нами було опитано 15 дорослих. Ми умовно розділили їх на 2 вікові групи:

1 група від 20 до 40 років – лише 8 осіб;

2 група від 40 до 70 років – лише 7 осіб.

Представники професій:

вчитель

Лікар, медсестра

міліціонер

студент

Домо

господиня

пенсіонер

сторож

військовий

автомеханік, слюсар

бухгалтер

1., 37 років, мати двох дітей, учитель.

Добро – це поняття асоціюється з такими словами як світ, квіти, веселі люди, діти та посмішки, здоров'я.

Зло – це поняття асоціюється з такими словами як, чорне, руйнування природи, нерви, сльози.

2. , 50 років, мати двох дітей, вчитель

Добро – це поняття асоціюється з такими словами як, гарні рукищастя дітей.

Зло - це поняття асоціюється з такими словами як дуже погано, страшно, плач, втрати.

3., 32 роки, мати двох дітей, учитель.

Добро - це поняття асоціюється з такими словами як почуття людини, які відображаються в її поведінці, щастя, порядність, готовність прийти на допомогу, посмішка.

Зло - це поняття асоціюється з такими словами як, велике, яке властиве лише людині, а й природі.

4. , 43 роки, мати двох дочок, лікар загальної практики.

Добро – це поняття асоціюється з такими словами як здоров'я людей, турбота, допомога, радість, народження дитини.

Зло – це поняття асоціюється з такими словами як хвороба, смерть, горе.

5. , 44 роки, є син та дочка, медична сестра.

Добро – це щастя дітей, улюблена професія, допомога, радісні переживання, світ вдома, відпочинок.

Зло – це роздратування, непослух, шкода, хвороба.

6. , 37 років, мати двох дітей, сержант міліції.

Добро - це поняття асоціюється з такими словами як не порушують правила, закон, світ без злочинів, немає горя, щось світле, обов'язково день.

Зло – це поняття асоціюється з такими словами як, чиїсь сльози.

7. , 23 роки, студентка педагогічного університету

Добро – кохана людина, створення сім'ї, бажана дитина.

Зло - сварка, сварка, хвороба, коли не збуваються мрії.

8. , 38 років, мати двох дітей, домогосподарка.

Добро - це поняття асоціюється з такими словами як світле, сім'я, природа, повна чаша.

Зло - це поняття асоціюється з такими словами як загроза, бійка, холодно.

9., 42 роки, мати двох дітей, домогосподарка.

Добро - це поняття асоціюється з такими словами як, головне в житті людини, хороші вчинки, любов до дітей, батьків, чоловіка, достаток у будинку.

Зло - це поняття асоціюється з такими словами як несподіване горе, слово образливе.

Добро – це поняття асоціюється з такими словами як, порядність у всьому стосовно людей, сім'ї, дітей.

Зло – це поняття асоціюється з такими словами як нещастя, біда.

11., 69 років, двоє дітей, пенсіонерка.

Добро – це поняття асоціюється з такими словами, як, коли всі задоволені, усмішки, щастя для всіх.

Зло - це поняття асоціюється з такими словами як негативні вчинки, нелюдяність, безсердечність.

12., 58 років, є діти, онуки, сторож.

Добро – це поняття асоціюється з такими словами як ставлення до всіх добре, всім має бути добре.

Зло - це поняття асоціюється з такими словами як не хочу зла.

13. 46 років, троє дітей, військовий, офіцер запасу.

Добро - це поняття асоціюється з такими словами, як миролюбний стан людини.

Зло - це поняття асоціюється з такими словами як агресивність.

14. , 44 роки, є син, автомеханік.

Добро – це поняття асоціюється з такими словами як гармонія у всьому, мир, любов, бог.

Зло - це поняття асоціюється з такими словами як це дуже погано, плач, це коли ти один.

15. , 39 років, дві дочки, бухгалтер.

Добро - це поняття асоціюється з такими словами як душевний стан, виражений до людей.

Зло - це поняття асоціюється з такими словами як психологічна риса людини, бійка, чоловік.

А ось відповіді дітейна питання Що таке добро?

https://pandia.ru/text/78/224/images/image029.gif" width="213" height="263 src=">У цьому відповіді дорослих та дітей збігаються.

2. Діти і дорослі ставлять знак плюс,

тобто. позитивне допоняттю « добро»,

наголошуючи, що це хороші вчинки людини,

його поведінка.

В цьому відповіді дорослих та дітей збігаються.

3 . І дорослі, і діти пов'язують ці поняття не

лише з людиною, а й із природою. Причому,

були згадки про те, що людина руйнує

природу, і це розцінювалося як зло, але і шкода від природних явищ розглядалася як «зла відповідь» природи людині.

У цьому відповіді дорослих та дітей збіглися.

4 . І дорослі, і діти розфарбували б «добро» у яскравий колір, а «зло» у темні.

В цьому відповіді дорослих та дітей збіглися.

5. Найчастіше і діти, і дорослі вживають слово «добро», коли кажуть: « доброго ранку, «добрий день», «Доброго здоров'я», бажаючи гарного дня, удачі, виявляючи радість і турботу.

Виходячи з цього, можна зробити висновок, що дорослі та дітивкладають однаковий сенс у поняття «добро» та «зло».

А це означає, що ми мислимо однаково, можемо зрозуміти один одного і без слів, а значить конфлікт поколінь можна уникнути, ми здатні до взаєморозуміння, взаємодовіри, взаємоповаги.

IX. Список використаної літератури

1. Універсальний словник з російської мови, СПб.: ІД «весь», 2009 р.

2.Тлумачний словник російської мови та, Москва, 2003 р.

3. Ілюстрований тлумачний словникросійської В. І. даль, Москва, Астрель, 2006 р.

4. Російський народний календар, Наталія Будур, РООССА, 2007

5. Історія культури російського народу, Москва, 2007

6. Російська історія, Москва, 2009

7. інтернет - ресурси

Чорне і біле? Добро і зло?

Є поширена позиція, що в житті відсутнє чорне та біле, є лише сіре, що добро і зло є єдиними і виконують якусь спільну місію, чи не нав'язані Богом. Про Бога сказано: «Бог є світлом і немає в Ньому ніякої темряви». Відразу зазначу, що я дотримуюся саме цієї точки зору. Для мене є добро, і воно абсолютне, чисте, незамутнене, як велика сила, дана нам згори. І добро зі злом ніколи не заграє, не кокетує.

У Антона Чижа є чудовий твір «Божественна отрута». У ньому головного героя, детектива, запитують: у чому сенс боротьби і всієї нашої роботи, якщо найчастіше (майже завжди) зло не землі перемагає? Мене потряс відповідь - своєю глибиною і простотою:

ЩОБ ПЕРЕМОГА ДАВАЛАСЯ ЗЛУ ЯК МОЖНА БІЛЬШ ДОРОГІЙ ЦІНОЮ!!!

Де народжується добро і закінчується зло

Зустрічаються в коридорі два товариші по службі. Один із них каже:

Знаєш, мій новий начальник така сволота... - тут він обертається і бачить свого начальника, - ...у хорошому розумінні цього слова.

Для визначення, що таке добре, а що таке погано, що є добром, а що зломдуже важливо зрозуміти, де знаходиться кордон між ними. Що ж є добром, а що - злом, з погляду наукової термінології?

Добро- Поняття моральності, що означає навмисне прагненнядо безкорисливої ​​допомоги ближній, а також незнайомій людині, тварині і навіть рослині. У життєвому значенні цей термін відноситься до всього, що отримує у людей позитивну оцінку або асоціюється зі щастям і радістю.

Зло- поняття моральності, означає навмисне, навмисне, свідомезаподіяння комусь шкоди, шкоди, страждань. У життєвому розумінні зло відносять до всього, що отримує у людей негативну оцінку, ганиться ними, суперечить правилам моралі.

-Протилежності, що заперечують один одного. У європейській традиції добро зазвичай асоціюють зі світлом, світлим, білим. Зло - з пітьмою, темним, чорним. Згідно з догматами деяких релігій, добро зі злом розглядаються як автономні сили, які ведуть одвічну боротьбу за право панувати у світі. Подібна система поглядів у теології називається дуалізмом.

Проблему добраі зламожна розглядати в різних областях, таких як, етика, філософія, релігія, фольклор, але ми зупинимося на темі добра і зла в сучасному світі . Це найпоширеніша тема для міркування про те, що ж є добром і злом, з погляду сучасного суспільства.

Для кожного з нас добро і злосимволізує різні речі. Для когось єревести бабусю через дорогу – єдине добро всього його життя, а для когось побудувати безкоштовну школу для дітей-сиріт – дещиця в незліченній низці добрих справ. Злом багато хто вважає вживання алкоголю, куріння, нецензурну лайку. Хтось визнає це способом життя… Як казав Лев Толстой:

Ми любимо людей за те добро, яке їм зробили, і не любимо за те зло, яке ми їм робили!

Для багатьох людей джерелом добра є церква. «Не сотвори собі кумира», «Полюби ближнього свого, як самого себе», «Не чини перелюбу» – пам'ятає напам'ять кожен з нас, ось тільки питання в тому, що деякі за допомогою церкви, молитви, причастя та інших церковних обрядів намагаються «змити» » з себе те зло, яке вони роблять із завидною сталістю. Бог, як кажуть, добрий. Він вибачить. Та й взагалі, якщо говорити про церкву, то більшість звертається туди лише тоді, коли біда.

Поняття про добреі злеповинні формуватися у дитинстві. І починається добросаме тоді, коли світ з'являється дитина. Чисте, світле, воістину добрестворення Боже. Виховуючи в дітей віком прості повсякденні правила поведінки, ми вирощуємо моральний кодекс покоління. Надалі формування доброго і злого у свідомості дитини величезний вплив надає дитячий садок, потім школа, вуз. Але саме у сім'ї закладаються первісні основи особистості. Сухомлинський стверджує, що «діти живуть своїми уявленнями про добро і зло, честь і безчестя, людській гідності; у них свої критерії краси, у них навіть свій час». Все питання у тому, як зберегти всю цю чистоту непорочність маленького серця.

Необхідно спрямовувати позитивну енергію знищення зла як явища. Кожного дня, кожної години, кожної миті. Людина будь-коли стане цілком ідеальний, але це інша історія, а мінімізувати злі дії може кожен. Шляхом самопошуку , самудосконалення , самодісципліни , самреалізації. У кожному слові є корінь «Сам», я не просто Вам вказую на нього, а метою закликати, і нарешті переконати вас у тому, що жодна церква, суспільство, соціум, батьки, повністюне вплинуть на Ваше сприйняття добраі злакрім Вас самих.Саме тут і закінчується зло. Саме у нас із Вами. У нашій роботі над собою! Бажаю вам невичерпної волі та прагнення діяти виходячи тільки з добрихспонукань! Дар'я ЩУКІНА

Притча про добро і зло

Був у гніву син. Звали його - зло. Такий, що йому було з ним важко. І вирішив він його одружити з якоюсь чеснотою. Дивишся, трохи пом'якшиться, і йому на старості легше буде з ним! Він викрав радість і одружив на ній своє зло.

Тільки недовгим був той шлюб мимоволі. Але залишилося від нього дитя — зловтіха. Та й справді, не може бути нічого спільного у добра зі злом. А якщо раптом і станеться, то добра від нього не чекай!

  • Карпова Ірина Ігорівна, студент
  • Арзамаська філія Національного дослідницького Нижегородського державного університетуім.М.І.Лобачевського
  • Чалкова Галина Валеріївна, студент
  • Нижегородський університет ім. Н.І. Лобачевського
  • Уявлення про добро і зло
  • СТАРШІ ДОШКІЛЬНИКИ
  • СОЦІАЛЬНА АДАПТАЦІЯ
  • СИСТЕМА ЦІННОСТЕЙ
  • ОПИТУВАННЯ
  • СПІЛКУВАННЯ

Стаття присвячена формуванню уявлень старших дошкільнят про добро і зло як умову соціальної адаптації. p align="justify"> Особливу увагу приділено важливості формування даних понять у дітей підготовчої групи. У статті наголошується, що спілкування дошкільнят у цьому віці має соціальну спрямованість, але система цінностей у дітей ще не сформована.

  • Вивчення показників фізичного розвитку школярів та студентів
  • Характеристика фізичного розвитку учнів корекційної школи
  • Ігрофікація позанавчальних заходів як метод формування навичок ефективної фінансової поведінки студентів
  • Інтерактивні технології на уроках англійської мови як стимулювання пізнавальної мотивації учнів середньої школи
  • Хоровий спів як один із провідних видів навчальної музичної діяльності школярів

Щодня людина стикається поняттями добра і зла, виявляється у ситуації вибору, робить добрі чи злі вчинки. Ми думаємо, що розуміємо, коли людина робить добре, а коли вона робить погано. Система цінностей - поняття, що позначає комплекс уявлень, що сформувалися в людини, про значення в їх житті речей і явищ, що зустрічаються в природі і суспільстві («соціальних установок») . Люди спираються на систему цінностей при порівнянні та виборі рішень.

З найдавніших часів до сучасного розвитку суспільства розуміння добра і зла постійно досліджувалося і змінювалося. Проте точних, загальноприйнятих визначень понять добра і зла нині немає. Проблему добраі зламожна розглядати в різних областях, таких як, етика, філософія, релігія, фольклор, але ми зупинимося на темі формування уявлень про добро і зло у дітей дошкільного вікув сучасні умови соціально-економічного розвитку суспільства. Формування цих уявлень у дошкільнят ми розглядаємо як одну з умов успішної соціальної адаптації. Дитина, що має якусь систему цінностей, розуміє, що таке добре, що таке погано, орієнтується у своїй поведінці на це знання, може оцінити свої вчинки, однолітків, намагається регулювати свою поведінку.

Поняття про добро і зло стихійно формуються у дітей із самого дитинства. Адже добро починаєтьсятоді, коли світ з'являється дитина. Надалі формування уявлень про доброго і зла у свідомості дитини великий вплив надає соціальний чинник – сім'я, дитячий садок, школа, вуз. У сім'ї закладаються первісні основи особистості. В.А. Сухомлинський стверджує, що «діти живуть своїми уявленнями про добро і зло, честь і безчестя, людську гідність; мають свої критерії краси, навіть свій вимір часу» .

В даний час проблема формування уявлень про добро і зло у дітей дошкільного віку стала найбільш актуальною і значущою, у зв'язку з вимогами, які пред'являються Законом РФ «Про освіту» і ФГОСами ДО до виховання особистості.

Проблема розуміння, співвідношення та вивчення понять добра і зла цікавила людей з давніх-давен. Проблемою вивчення займалися багато вчених, таких як Арістіпп, Епікур, Бентам, Вольтер, Арістотель, Дьюї, Пірс, Мілль, Айєр, Расстел, Стівенсон, Кант, Шестов, Бердяєв, Хайдеггер, Бубер, Сартр, Марсель, Камю, Фрейд, Фромм Хорні та багато інших. Всі вони зробили великий внесок у розуміння цієї проблеми.

У своїй роботі ми хотіли б вивчити формування уявлень про добро і зло у дітей старшого дошкільного віку як одну з умов соціальної адаптації. Основним методом у нашій роботі стало усне опитування - один із найпоширеніших методів отримання інформації.

Враховуючи специфіку наших досліджуваних – дітей дошкільного віку, ми дотримувалися таких правил:

  • при складанні опитування важливо, щоб питання були прості, зрозумілі і в той же час не містять підказок та вказівок на тип відповіді;
  • перш ніж почати опитування, потрібно дати дитині пристосуватися до нової обстановки та розташувати дитину до себе привітною мімікою та добрими словами;
  • під час опитування не повинно бути сторонніх, дослідник повинен бути віч-на-віч з відповідальним;
  • розмову з дитиною слід вести неофіційно та довірливо. Бажано на початку опитування пропонувати легені питання, потім важкі;
  • якщо дитина відчуває труднощі, його необхідно підбадьорити. Не можна його квапити, лаяти за погані відповіді чи їхню відсутність. Виявляти невдоволення;
  • після кожного питання необхідно похвалити дитину за її відповідь;
  • інтерв'ю повинно тривати 5-15 хвилин, не довше, оскільки після цього часу у дітей знижується інтерес та стійкість уваги;
  • при опитуванні дітей, необхідно переконатися в правильному розумінні дитиною адресованих йому питань і тільки після цього інтерпретувати та обговорювати відповіді, що даються їм;
  • після закінчення опитування діагност повинен дати позитивну оцінку діяльності дитини. (Молодець! Відмінно! Добре, постарався!)

У нашому дослідженні брали участь 17 дітей із підготовчої групи. У ході усного індивідуального опитування дітям ставили такі вопросы:

  • Що таке добро? Що таке зло?
  • Яку людину ми називаємо доброю, яку злу?
  • Ти вважаєш себе злим чи добрим? Чому?

Звернемося до аналізу результатів.

На запитання 1 діти відповіли так: (див.Додаток №1)

  • 24% сказали що, добро – нікого не ображати, не скупитися, ділитися, дарувати подарунки;
  • 43% розуміють добро як допомогу батькам, гарну поведінку, вчинення добрих вчинків;
  • 33% дітей розуміють добро, як дружбу, гру з іншими, веселощі;

Зло діти розуміють як протилежність поняття добра.

Аналізуючи відповіді дітей перше питання, можна дійти висновку, що з дітей досліджувані поняття мають соціальну спрямованість. 57% опитаних дітей вважають, що добро і зло – поняття, що визначаються спілкуванням з оточуючими людьми та соціально прийнятною поведінкою. 43% дітей характеризують дані поняття спілкуванням із близькими дорослими. З відповідей дітей, можна переконатися, що ці поняття для дітей старшого дошкільного віку насамперед соціально орієнтовані.

Додаток №1 Зло – навпаки

На друге запитання діти відповіли що добра/зла людина це той хто: (див. Додаток №2)

  • 31% дітей відповіли, що добра/зла людина це той хто допомагає іншим, грає з ними, любить оточуючих, нікого не обманює / шкодить навколишній природі, сміється з інших, ображає інших;
  • 23% дітей відповіли, що добра/зла людина це той хто з усіма дружить, завжди прийде на допомогу, чесний і добрий, з усіма ділитися/скнарить, б'ється, сміється над іншими, всім заважає;
  • 15% під доброю та злою людиною розуміють героїв рідного краю - Іллю Муромця /Солов'я Розбійника;
  • 7% сказали добра/зла людина це той хто ділитися іграшками цукерками /кидає фантики на вулиці, ображає інших;
  • 24% сказали добра/зла людина це той хто ні з ким не б'ється, допомагає мамі і татові/б'ється, ображає інших, скупиться, не допомагає.

Додаток №2

Відповіді друге питання так само носять соціальний характер. Більшість опитаних наділяють доброї людини комунікативними якостями, героїзмом та щедрістю; злого - насмішкуватістю, грубістю та неповагою до оточуючих. Інші діти наголошують на важливості спілкування з батьками. Сформованість уявлень про добру чи злу людину – необхідна умова соціальної адаптації дітей, оскільки малюк повинен навчитися розбиратися в людях і знаходити з ними спільну мову.

На останнє запитання діти відповіли, що вважають себе добрими, і пояснювали це тим що: (див.Додаток №3)

  • вони допомагають мамі та татові (50% відповідей);
  • вони чесні, діляться іграшками, нікого не кривдять, не жадібні (33% відповідей);
  • вони тихі та слухняні (8% відповідей);
  • вони хороші та їх завжди хвалять (9% відповідей);

Додаток №3

При відповіді третє запитання 100% опитаних нами дітей назвали себе добрими. З діаграми видно, що на перший план виходять сімейні цінності (50% усіх опитаних відповіли, що вони добрі тому що допомагають мамі та татові), а спілкування з однолітками та особистісні особливості дітей (чесність, слухняність та зразкова поведінка, щедрість та ін.) відходять другою. Примітно, що діти без особливих труднощів висловили своє розуміння добра і зла, вони з радістю йшли на контакт із нами, змогли зарахувати себе до однієї із запропонованих категорій.

Отже, проаналізувавши результати всіх відповідей дітей із складеним нами питанням, можна дійти висновку, що спілкування дошкільнят цьому етапі розвитку має соціальну спрямованість, але система цінностей в дітей віком ще сформувалася. Ми з'ясували, що на перший план для дошкільнят виступають стосунки з однолітками, а стосунки з батьками поступово відходять на другий план. У старших дошкільнят система уявлень про добро і зло, що ще не устояла. Надалі за допомогою розмов, особистого досвіду та спеціалізованої літератури педагог допоможе дитині сформувати повноцінний розвиток системи понять добра та зла та системи соціальних цінностей, які в майбутньому допоможуть їй адаптуватися у соціумі.

Список літератури

  1. Мухіна В. С. Дитяча психологія: Навч. для студентів пед. ін-тов / За ред. Л. А. Венгера.-2-ге вид., перераб. та доп.- М.: Просвітництво, 1985.-272 с, іл.
  2. Нємов Р.С. Психологія Навч. для студентів вищих. пед. навч. закладів. У 3 кн. Кн. 2. Психологія освіти. - 2-ге вид. - М.: Просвітництво, 1995. - 496с.
  3. Сухомлинський В.А. Серце віддаю дітям. –– Київ: Радянська школа, 1974 р. – 288 с.
  4. Інтернет ресурс: https://ua.wikipedia.org/
Сподобалось? Лайкни нас на Facebook